Pierwsze działania, gdy firma jest w tarapatach
Stałych dostaw towarów na rzecz jednego kontrahenta nie można traktować jako sprzedaży ciągłej. Oznacza to, że przychód należy rozpoznawać w dniu każdej pojedynczej dostawy towaru, a nie jednorazowo pod koniec okresu rozliczeniowego - wyrok NSA z 29 czerwca 2022 r., sygn. akt II FSK 2910/19.
Szczególny rodzaj transakcji na gruncie ustawy o VAT stanowi dostawa towarów wymagających instalacji lub montażu. W jej przypadku mamy do czynienia z tzw. czynnością złożoną (kompleksową), w ramach której zasadniczo dochodzi nie tylko do dostawy towaru, ale również do świadczenia montażowego. Nie rozpoznajemy wówczas jednak dwóch odrębnych transakcji, a traktujemy obie czynności całościowo jako dostawę
Aby zaistniała dostawa towarów w formie odpłatnego zbycia nieruchomości, wystarczy zawarcie ważnej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Podatnik może zatem odliczyć VAT z faktury zakupu w rozliczeniu za miesiąc zawarcia umowy sprzedaży. Nie ma znaczenia fakt, że nieruchomość została wydana nabywcy później (wyrok NSA z 13 maja 2020 r., sygn. akt I FSK 2072/19).
Wielu podatników, którzy przekazują towary swoim dystrybutorom, nie przekazuje im faktur i nie płaci z tego tytułu należnego podatku od towarów i usług. Takie postępowanie traktowane jest jako ukryta sprzedaż i prowadzi do powstania zaległości podatkowych.