Najnowsze zmiany przepisów
Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności wynosi maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą jednak pracować krócej.
Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji było głównie zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, ale wiele z nich wpływa na podstawowe prawa i obowiązki podatnika. Zmiany dotyczą m.in. zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wydawania interpretacji podatkowych czy nakładania kar porządkowych. Z punktu widzenia podatnika1
W celu uniknięcia obniżenia należnego zasiłku chory pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie ZUS ZLA w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Może to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty albo przekazać je przez inną osobę.
Pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługuje prawo do przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Przepisy Kodeksu pracy nie określają jednak wieku dziecka, do ukończenia którego pracownica może korzystać z takiej przerwy. W związku z tym powstaje pytanie, jak długo pracodawca ma obowiązek udzielać pracownicy przerw na karmienie?
Pracodawca ma wyłącznie prawo zachęcać pracowników do poddania się szczepieniom przeciw grypie i nie może w tym zakresie wydawać poleceń służbowych. Pracownik, którego niezdolność do pracy powstała w wyniku powikłań po otrzymaniu szczepionki, nie ma podstaw żądać od pracodawcy 100% wynagrodzenia za czas tej niezdolności do pracy.
Zdarza się, że pracodawcy mają problemy z terminową wypłatą wynagrodzeń dla swoich pracowników. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji może okazać się zmiana terminu wypłaty pensji. Aby było to możliwe, pracodawca zobowiązany do opracowania regulaminu musi zmienić w pierwszej kolejności jego treść, a dopiero potem zawrzeć z pracownikami porozumienia zmieniające.
Jeżeli pracownica pobierająca zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego wymaga opieki szpitalnej, może przerwać ten urlop. Warunkiem dopuszczalności przerwania urlopu w takiej sytuacji jest wystąpienie ubezpieczonego ojca dziecka o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres.
Od 31 sierpnia br. obowiązuje nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym. Nowelizacja dotyczy wszystkich kierowców wykonujących przewóz drogowy, zarówno tych zatrudnionych na podstawie umów o pracę, jak i kierowców samozatrudnionych. Zmiana polega na wprowadzeniu nowej treści zaświadczenia dokumentującego przerwy w pracy kierowców.
W relacjach z organami podatkowymi podatnicy i inne podmioty mogą działać osobiście albo za pośrednictwem pełnomocnika. Znaczenie pełnomocnika w sprawach podatkowych stale wzrasta. Podatnik często nie radzi sobie samodzielnie z fiskalizmem organów podatkowych, nieprecyzyjnymi przepisami prawa podatkowego oraz często sprzecznymi ze sobą interpretacjami tych przepisów.