Ministerstwo Finansów odpowiada na pytania DGP. Sprawdź stanowiska resortu w aktualnych sprawach
1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie pakiet zmian w podatkach i to nie tylko tych wprowadzanych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Część zmian powinna być stosowana wprost, część tylko do transakcji zawieranych od 1 stycznia 2022 r., a część może być stosowana także wstecznie, np. do rozliczenia za 2021 r. Tę kolizję między nowymi i poprzednimi przepisami rozstrzygają tzw. przepisy przejściowe. Przedstawiamy
Podatnicy podatku rolnego prowadzący działalność rolniczą, będący właścicielami co najmniej jednego ciągnika rolniczego, mogą nabyć olej napędowy za bony paliwowe.
Czy zmiana stawki podatku VAT na wyższą będzie dla mnie podstawą do podwyższenia ceny w przypadku transakcji z klientami, z którymi umowy zostały już zawarte i cena ustalona? Chciałbym podwyższyć cenę o tyle punktów procentowych, o ile wzrósł podatek VAT.
Spółdzielnia mieszkaniowa z powodu okresowych trudności finansowych zaciągnęła w banku kredyt. Jednocześnie spółdzielnia wynajęła wolne lokale użytkowe na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy zobowiązania wobec banku (kredyt i odsetki) spółdzielnia może przenieść na najemców, obciążając ich zwiększonym czynszem, zwolnionym w tej części jako usługa finansowa z podatku VAT?
Jakie warunki muszą spełnić podmioty, które chcą odzyskać VAT zapłacony w Polsce? Jaka jest minimalna kwota zwrotu i od czego zależy? Gdzie należy składać wniosek o zwrot VAT?
Firma produkcyjna będąca płatnikiem podatku VAT wynajęła odpłatnie pomieszczenie biurowe. Za wykonane usługi były wystawiane faktury VAT. Najemca po kilku miesiącach zaprzestał płacenia czynszu, w związku z czym wypowiedziano mu umowę najmu. W zamian za niezapłacony czynsz dłużnik przekazał środki trwałe, których wartość odpowiadała kwocie długu. Prosimy o podanie prawidłowego sposobu udokumentowania
Czy Irlandczyk, kupujący w Polsce mieszkanie pod wynajem, może liczyć na zwrot VAT zapłaconego przy zakupie mieszkania?