Czy możliwe jest zwiększanie wartości środka trwałego w trybie ujawnienia błędu księgowego
Czy możliwe jest zwiększanie wartości środka trwałego w trybie ujawnienia błędu księgowego?
Czy możliwe jest zwiększanie wartości środka trwałego w trybie ujawnienia błędu księgowego?
Planujemy zakupić żaluzje do okien w naszym budynku biurowym. Czy można będzie ująć je jako odrębny obiekt inwentarzowy środka trwałego?
Podatnik ma zamiar wybudować halę fabryczną. Działka, na której ma ona powstać, wymaga dużych nakładów na jej uporządkowanie. Jak je rozliczyć podatkowo?
Na co powinien zwrócić uwagę menedżer planując inwestycje? Jakich błędów powinien uniknąć?
Podatnik sprzedający budynek niemieszkalny, wykorzystywany w działalności gospodarczej, ale nieujęty w ewidencji środków trwałych, nie uzyskuje przychodu z działalności gospodarczej - wyrok WSA w Gliwicach z 21 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Gl 368/14.
Uchwałą rady gminy przekazano w nieodpłatne użytkowanie samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej (SPZOZ) zabudowaną nieruchomość (budynek, grunt, pozostałe składniki budowlane). Jak należy prawidłowo zaksięgować otrzymany majątek komunalny? Czy budynek i pozostałe składniki budowlane podlegają amortyzacji?
Od 26 marca br. korzystanie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży towarów używanych zostało obwarowane dodatkowymi ograniczeniami, z którymi warto się zapoznać, ponieważ nieuprawnione skorzystanie ze zwolnienia podatkowego może skutkować przykrymi dla podatnika konsekwencjami finansowymi.
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dość często wykorzystują grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego (lub Skarbu Państwa). Grunty te mogą być bowiem oddawane w użytkowanie wieczyste, w wyniku czego oddający w użytkowanie nadal pozostaje właścicielem gruntu, natomiast użytkownik nabywa prawa zbliżone do praw właściciela.
Kiedy wniesienie używanego budynku jako pojedynczego przedmiotu aportu do spółki jest korzystne? Jakie skutki podatkowe wynikają z wniesienia do spółki budynku w ramach aportu przedsiębiorstwa?
Spółka z o.o. będąca podatnikiem VAT zamierza wybudować budynek na gruncie, który nie jest jej własnością. Spółka wykorzystuje ten grunt na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności, zamierza również wykorzystywać do tej działalności planowany budynek. Czy spółka będzie mogła odliczyć VAT związany z tą inwestycją?