Międzynarodowe Standardy Rachunkowości
Komisja Europejska zatwierdziła 22 listopada 2011 r. zmiany w MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji, dotyczące ujawnień związanych z przeniesieniami aktywów finansowych. Zmiany te mają umożliwić użytkownikom sprawozdań finansowych lepszą ocenę ryzyka związanego z przeniesieniami aktywów finansowych oraz wpływu tego ryzyka na sytuację finansową jednostki. Podstawowym celem zmian jest zwiększenie
Zakupiliśmy licencję na oprogramowanie. W jaki sposób powinniśmy dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zaleceniami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości? Jaki standard stosować i jak ustalić stawkę amortyzacji? Jak problem amortyzacji reguluje polskie prawo bilansowe?
Co stanowi przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego w umowie leasingu operacyjnego budynku? Jakie zalety ma zawarcie umowy dzierżawy gruntu zamiast leasingu finansowego?
Czy wydatki na audyt według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub amerykańskich US GAAP są kosztami podatkowymi?
Prawidłowe naliczanie amortyzacji jest jednym z podstawowych warunków właściwego ustalenia wyniku finansowego oraz podstawy opodatkowania. Wynika to z faktu, że obecnie przedsiębiorstwa powszechnie wykorzystują środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o znacznej wartości. Amortyzacja jest więc często najwyższym składnikiem kosztów i nawet stosunkowo niewielkie błędy w jej naliczaniu mogą
W poprzedniej części artykułu (nr 21 „Doradcy Podatnika”) przedstawiliśmy pojęcie aktywów oraz sposób ustalania ich wartości ekonomicznej.
Utrata wartości aktywów stała się ważną kategorią rachunkową w wyniku noweli do ustawy o rachunkowości. Obecnie ma ona zastosowanie do wszystkich pozycji aktywów, które potencjalnie mogą tracić wartość. Utrata wartości jest wyrazem realizacji zasady ostrożności, która przyczynia się do przedstawienia rzetelnie i jasno sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowego jednostki.