Jak rozliczyć w księgach rachunkowych wykup samochodu z leasingu finansowego (podatkowo-operacyjnego) i jego dalszą odsprzedaż
Ustawodawca przygotował bardzo obszerny pakiet zmian w przepisach podatkowych, które zaczną obowiązywać już od 2019 roku. Zmianą dotykającą niemal każdej funkcjonującej firmy jest niewątpliwie część nowych przepisów dotyczących zasad rozliczania samochodów osobowych. Co ulegnie zmianie i jakie konsekwencje wiążą się z tym dla podatników?
1 stycznia 2019 r. - to data planowanego wejścia w życie wielu korzystnych zmian w ustawie o rachunkowości. Projekt przewiduje m.in rozszerzenie katalogu jednostek mikro i małych, jak również częściowe zbliżenie rachunkowości do przepisów podatkowych (np. w zakresie amortyzacji i leasingu). Przedstawiamy tabelaryczny przegląd proponowanych rozwiązań. Będą one miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań
Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać kolejne zmiany w PIT. Część z nich jest korzystna dla podatników, część niestety nie. Przedstawiamy tabelaryczny przegląd proponowanych rozwiązań w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Podmioty gospodarcze w toku prowadzonej działalności bardzo często wykorzystują samochody osobowe, których podstawą używania jest umowa leasingu. Po zakończeniu umowy samochód może zostać wykupiony przez przedsiębiorcę i dalej używany na potrzeby prowadzonej działalności, a następnie sprzedany. Przedstawiamy podatkowe i rachunkowe skutki wykupu i sprzedaży leasingowanego pojazdu.
Podatnik ma prawo w celu obniżenia kosztów eksploatacji dokonać inwestycji w samochodach niebędących jego własnością. Może np. zamontować, za zgodą właściciela, instalację gazową w samochodach ciężarowych wziętych w tzw. leasing operacyjny. Powstaje jednak pytanie, w jaki sposób ma zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów?
Wprowadzone od 1 października 2001 r. w wyniku noweli do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (na mocy ustawy z 6 września 2001 r. - Dz.U. Nr 106, poz. 1150) zmiany w zakresie uregulowań skutków podatkowych leasingu maja charakter zasadniczy. Pod względem legislacyjnym nie były to zmiany w ramach istniejących przepisów, lecz zostały wprowadzone nowe, zawarte w rozdziale
Od 1 października br. leasingobiorca nie musi już prowadzić ewidencji przebiegu samochodu będącego przedmiotem leasingu. Wprowadzono również korzystne dla podatników przepisy umożliwiające nabywanie przedmiotu leasingu przez korzystającego.