Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-14

Co jest kosztem uzyskania przychodu?

Leasing po zmianach (cz. II)

Od 1 października br. leasingobiorca nie musi już prowadzić ewidencji przebiegu samochodu będącego przedmiotem leasingu. Wprowadzono również korzystne dla podatników przepisy umożliwiające nabywanie przedmiotu leasingu przez korzystającego.

Tomasz Jaworski
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” zaprezentowaliśmy pierwszą część opracowania dotyczącego leasingu. W niniejszym artykule przedstawione zostaną nowe zasady podatkowej ewidencji leasingu operacyjnego.
Leasing operacyjny
Przychody i koszty uzyskania przychodów w leasingu operacyjnym
Jeżeli umowa ma charakter leasingu operacyjnego, to przepisy prawa podatkowego nie przewidują żadnych szczególnych zasad dotyczących tego rodzaju umów. Tak więc u finansującego cała kwota uzyskana z tytułu umowy leasingu (czynsze leasingowe, prowizje, opłaty uiszczane przez korzystającego itp.) będzie stanowiła jego przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast kosztem uzyskania przychodów dla finansującego będą odpisy amortyzacyjne (jeżeli oczywiście przedmiot leasingu został zaliczony do środków trwałych finansującego), pomimo że nie użytkuje on bezpośrednio leasingowanych składników majątku.
W przypadku leasingu operacyjnego u korzystającego cała kwota opłat (rat) ponoszonych z tytułu umowy leasingu (czynsz inicjalny, czynsze leasingowe, opłaty manipulacyjne, prowizje, odsetki itp.) może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże w przypadku umów leasingu operacyjnego korzystający nie może uznać takiego składnika majątku za swój środek trwały (art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. i art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f.). Korzystający nie dokonuje zatem odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia rzeczy będącej przedmiotem leasingu.
Jak wynika z powyższych uwag, w przypadku umowy leasingu operacyjnego koszty uzyskania przychodów u korzystającego powinny swą wysokością odpowiadać przychodom finansującego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00