Instrukcje VAT
Hurtownia chce dokonać darowizny towarów spożywczych na rzecz lokalnej organizacji pożytku publicznego, aby ta przeznaczyła je na prowadzoną działalność charytatywną. Czy hurtownia może zaliczyć do kosztów wartość takiej darowizny?
Przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi w prowadzeniu działalności gospodarczej często pomagają członkowie rodziny. Zdarza się również, że z członkami rodziny przeprowadzane są różnego rodzaju transakcje. Sprawia to różnego rodzaju problemy, w związku z tym w niniejszym opracowaniu wskazane i omówione zostaną zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rodzinie oraz problemy
Od 19 lipca 2018 r. obowiązują kolejne zmiany w PIT i CIT. Większość z nich jest dla podatników korzystna i stanowi próbę naprawy niektórych zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2018 r. Z tego powodu ustawodawca zdecydował się, że nowe regulacje - z nielicznymi wyjątkami - mają zastosowanie do dochodów osiągniętych od początku 2018 r. W raporcie przedstawiamy omówienie poszczególnych zmian ze wskazaniem
Które darowizny są zwolnione od VAT? Kiedy sprzedaż środków trwałych podlega opodatkowaniu? Czy nieodpłatne przekazywanie środków trwałych między zakładami (oddziałami) osoby prawnej, będącymi podatnikami VAT, jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług?
Ojciec zamierza przekazać synowi środki trwałe. Czy syn będzie mógł zaliczać do kosztów odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych?
Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców, którzy dokonują darowizn towarów na cele charytatywne. Tego rodzaju działalność nabiera rozpędu zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. W raporcie przedstawiamy, jakie skutki w podatku dochodowym oraz VAT wywołuje dokonanie darowizny towarów na cele charytatywne oraz jej otrzymanie, jak ją dokumentować i ewidencjonować w księgach rachunkowych.
Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą otrzymał w darowiźnie od rodziców samochód. Czy można go amortyzować?
Samochód to jeden z podstawowych składników firmowego majątku. Zwykle po uznaniu go za środek trwały jest wpisywany do ewidencji środków trwałych i służy potrzebom wynikającym z prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak okres przydatności auta do celów działalności gospodarczej przemija, w wyniku czego może pojawić się decyzja o przekazaniu go na potrzeby osobiste podatnika albo nawet późniejszej
Głównym celem statutowym fundacji jest wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej. Spółka z o.o. zamierza przekazać fundacji w darowiźnie całkowicie zamortyzowany samochód osobowy. Był on zakupiony przez spółkę w 2007 r. Czy fundacja powinna ustalać z tego tytułu przychód? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Czy dochód ten będzie korzystał ze zwolnienia, jeśli samochód będzie wykorzystywany wyłącznie
Fundacja realizuje cele statutowe wolne od podatku dochodowego i prowadzi działalność gospodarczą. Jeden z ofiarodawców (osoba fizyczna) zamierza przekazać fundacji posiadane przez niego akcje spółki giełdowej. W związku z tym, kiedy należy wykazać przychód - w momencie otrzymania akcji, czy też w momencie ich ewentualnej sprzedaży. Czy dywidendy z tych akcji będą dla fundacji wolne od podatku?
Co oznacza pojęcie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części? Jakie są podatkowe skutki nabycia przedsiębiorstwa w drodze kupna, darowizny bądź spadku?
W jaki sposób udokumentować darowiznę środka trwałego? Jak wycenić środki trwałe nabyte w drodze darowizny? Jak ustalić właściwą stawkę amortyzacyjną?
Osoby fizyczne mogą stać się właścicielami akcji nabywając je na giełdzie papierów wartościowych, zawierając cywilnoprawną umowę kupna albo otrzymując je w drodze darowizny lub spadku. Ponadto pracownicy spółek akcyjnych mają możliwość nabywania części akcji na warunkach preferencyjnych. Poniżej przedstawiamy skutki podatkowe, jakie wywołuje obrót takimi akcjami.