Zwolnienie działacza związkowego z obowiązku świadczenia pracy
Pracodawca, bez względu na przebieg współpracy z działającą w firmie zakładową organizacją związkową, musi na swój koszt udostępniać jej pomieszczenia i urządzenia techniczne. Ma także obowiązek pobierania składek związkowych z wynagrodzeń pracowników i ich przekazywania na rachunek bankowy związku. Związane z tym dodatkowe opłaty obciążają pracodawcę.
Jestem nauczycielem i członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej. Muszę wziąć udział w konferencji związkowej w innej miejscowości, w której działam w ponadzakładowej strukturze związku. Powiadomiłem o tym dyrektora szkoły, który zwolnił mnie ze świadczenia pracy w tym dniu. Poinformował mnie, że nie otrzymam wynagrodzenia za przydzielone i niezrealizowane w tym dniu godziny ponadwymiarowe
Przepisy kodeksu wykroczeń oraz kodeksu karnego nie definiują wprost pojęć wykroczenia oraz przestępstwa. Można jednak uznać, iż wykroczeniem jest czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny lub nagany, a przestępstwem - czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia
Zmiany w prawie pracy mają przede wszystkim zliberalizować rynek pracy przez umożliwienie pracodawcom prowadzenia bardziej elastycznej polityki zatrudnieniowej. Założeniem ustawodawcy było, aby pracodawca mógł łatwiej zwalniać pracowników, a utworzenie nowych miejsc pracy było mniej kosztowne.
Od 1 stycznia 2003 r. obowiązują niektóre zmiany w Kodeksie pracy, dotyczące m.in. wypłaty wynagrodzenia za czas choroby i urlopu wypoczynkowego. Warto przybliżyć te nowe regulacje.