Jakie obowiązki dotyczące kasy fiskalnej ciążą na spadkobiercach podatnika VAT
Ustanowienie zarządu sukcesyjnego przez pracodawcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą nie spowoduje wygaśnięcia umów o pracę z dniem jego śmierci. Taki efekt wystąpi tylko wtedy, gdy w czasie wykonywania zarządu pracownicy zmarłego nie zostaną przejęci przez nowego pracodawcę. Takie zmiany w zakresie wygasania stosunków pracy wprowadza ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem
W sytuacji gdy pracownik, który otrzymał świadczenie urlopowe, zmarł przed rozpoczęciem urlopu, wówczas pracodawca może żądać od spadkobierców pracownika zwrotu tej wypłaty. Nie został bowiem spełniony podstawowy warunek, od którego uzależnione jest prawo do świadczenia urlopowego. Odzyskanie nienależnie wypłaconego świadczenia przez pracodawcę będzie jednak trudne, a nawet niemożliwe.
Pracodawca może udzielać pracownikom pożyczek zarówno oprocentowanych, jak i nieoprocentowanych. Zdaniem organów podatkowych, niezapłacone odsetki z tytułu nieoprocentowanej umowy pożyczki nie są dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Jest tak m.in. wówczas, gdy pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i zasady ich przyznawania są jednolite dla wszystkich
Prawo do odprawy pośmiertnej po zmarłym pracowniku przysługuje małżonkowi oraz innym członkom rodziny, jeśli spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej wynikające z przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Jeżeli członek rodziny zmarłego pracownika pobrał odprawę nienależnie, pracodawca ma prawo wystąpić z żądaniem jej zwrotu.
Nasz zmarły pracownik był zadłużony z tytułu pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS. Poręczycielem pożyczki był inny pracownik naszej spółki. Jak należy postąpić w przypadku umorzenia pożyczki przez zarząd spółki? Czy od dokonanego umorzenia należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? Czy należy obciążyć podatkiem żonę pracownika czy poręczyciela?
Prowadzę księgowość i kadry w małym zakładzie pracy. Właściciel firmy zmarł. Kto w takiej sytuacji jest zobowiązany do wypłacenia pracownikom odszkodowań pieniężnych określonych w Kodeksie pracy?
Co się dzieje z umowami najmu po śmierci podatnika? Kto w takim przypadku i na jakiej podstawie może wystawiać faktury VAT najemcom do chwili postanowienia sądu o nabyciu spadku? Co się dzieje z podatkiem za nierozliczony okres, tj. za miesiąc, w którym zmarł podatnik?
Jakie są prawa i obowiązki spadkobierców? Jakie skutki wywołuje śmierć podatnika prowadzącego działalność gospodarczą?