Opłata od plastiku - nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2024 r.
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowa opłata za jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych (tzw. podatek od plastiku). Nowy podatek ma zachęcić konsumentów do korzystania z produktów wielokrotnego użytku i zmniejszyć ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Wprowadzenie opłaty to także nowe obowiązki dla przedsiębiorców, którzy od nowego roku muszą pobierać opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych.
Zobacz również: Najważniejsze obowiązki podatkowe przedsiębiorców w 2024 r. >>>
Nowe obowiązki w zakresie plastiku obejmują przedsiębiorców wprowadzających do obrotu produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (m in. jednorazowe pojemniki na żywność, paczki i owijki wykonane z elastycznych materiałów zawierające żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia, niektóre pojemniki na napoje, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, czy podpaski higieniczne).
Przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne, sklepy oraz właściciele automatów vendingowych mają obowiązek pobierania opłaty od konsumentów. Opłata nie może być wyższa niż 1 zł (art. 3c ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej).
Ponadto przedsiębiorcy mają obowiązek zapewnić konsumentom opakowania alternatywne dla produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.
Kolejnym obowiązkiem jest ewidencjonowanie sprzedanych opakowań. Ewidencja powinna zawierać liczbę nabytych i wydanych użytkownikom końcowym produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienionych w załączniku nr 6 do ustawy. Przedsiębiorca może ją prowadzić zarówno w wersji papierowej, jaki i elektronicznej.
Pobrane i zaewidencjonowane opłaty będą wnoszone na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa. do 15 marca roku następującego po roku w którym opłata została pobrana tj. do 15 marca 2025 r.
W przypadku gdy przedsiębiorca nie wywiąże się z obowiązku wniesienia opłaty, marszałek województwa ustali jej wysokość w drodze decyzji oraz nałoży na przedsiębiorcę dodatkową opłatę w wysokości odpowiadającej 50% kwoty niewniesionej opłaty.
Wysokość stawek opłat na pokrycie kosztów zbierania, uprzątania oraz transportu i przetwarzania odpadów określono w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 9 grudnia 2023 r. (Dz.U z 2023 r. poz. 2686).
Czytaj więcej w najnowszym numerze Monitora Księgowego Nr 1/2024