Dzień wolny za 11 listopada dla pracownika na zwolnieniu lekarskim
Czy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim w dniu 11 listopada 2023 r., przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę 11 listopada?
W sytuacji gdy pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie, w którym święto przypada w sobotę, pracodawca powinien mu oddać dzień wolny za święto występujące w sobotę. Jeśli pracodawca nie udzieli pracownikowi po powrocie ze zwolnienia lekarskiego innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę, to konsekwencją będzie przekroczenie przeciętnej tygodniowej liczby godzin na koniec okresu rozliczeniowego.
Święto 11 listopada przypadło w tym roku w sobotę. Było to święto będące dniem wolnym od pracy. Święta przypadające w dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy obniżają wymiar czasu pracy. Zatem pracodawcy muszą wyznaczyć pracownikom, którzy sobotę mają wolną z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, inny dzień wolny od pracy.
Zgodnie z art. 130 § 1 i 2 Kodeksu pracy, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza się:
1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Natomiast święto będące dniem wolnym od pracy (zob. art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy) występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Z tego powodu należy je uwzględnić przy ustalaniu wymiaru czasu pracy, zmniejszając go dodatkowo o 8 godzin z tytułu każdego ze świąt.
Obowiązek oddania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę wynika z tego, że taki dzień jest traktowany jako dzień wolny z tytułu święta. Pracownikom trzeba zapewnić również dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy nie korzystają bowiem z dnia wolnego z takiego tytułu, jeżeli święto przypada w sobotę. Nie będą mieli zatem zachowanego przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Dotyczy to przede wszystkim pracowników, którzy mają wyznaczoną sobotę jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Przepisy nie określają, w jakich konkretnie dniach należy oddać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Należy jedynie pamiętać, że dnia wolnego należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego. Dokładny termin dnia wolnego udzielonego pracownikom w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy wyznacza pracodawca (samodzielnie lub w uzgodnieniu z pracownikami).
Zasadą jest, że dzień wolny od pracy przysługuje pracownikowi, który w dniu świątecznym przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jeśli w zakładzie pracy jako dzień wolny w zamian za święto został wyznaczony dzień przypadający przed chorobą lub po chorobie pracownika do pracy, to pracownik ma prawo z tego wolnego dnia skorzystać. Tak samo sytuacja przedstawia się w przypadku, jeżeli pracodawca pozwolił pracownikom na samodzielne ustalenie terminu, w jakim wykorzysta dzień wolny, pracownik może skorzystać z dnia wolnego po powrocie do pracy, w danym okresie rozliczeniowym. Co oznacza, że jeżeli pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim w dniu święta przypadającego w sobotę, pracodawca powinien udzielić mu dnia wolnego w zamian za to święto, żeby pracownik nie przekroczył wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym.
Odmiennie wyglądałaby sytuacja, jeśli wskazany przez pracodawcę w zamian za święto dzień wolny przypadałby w dniu, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego. Jeśli pracownik przedłoży zwolnienie lekarskie datowane na dzień, który został wyznaczony jako dzień wolny za święto, to nie trzeba mu wyznaczać innego dnia wolnego. Choroba pracownika nie wpływa na odbiór dnia wolnego. Dzień wolny został wykorzystany, gdyż pracownik w tym dniu nie świadczył pracy.
art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1920)
Kornelia Szypowska
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.