Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [295 z 2789]

Wyrok NSA z dnia 17 września 2024 r., sygn. III OSK 1839/24

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: Sędzia NSA Małgorzata Masternak – Kubiak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 września 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Fundacji X z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2024 r. sygn. akt II SA/Wr 51/24 w sprawie ze sprzeciwu Fundacji X z siedzibą we W. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 23 listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary administracyjnej za zniszczenie spowodowane niewłaściwym przeprowadzeniem cięć pielęgnacyjnych drzew oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 19 lutego 2024 r., sygn. akt II SA/Wr 51/24, oddalił sprzeciw Fundacji X z siedzibą we W. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 23 listopada 2023 r., nr [...], w przedmiocie wymierzenia kary administracyjnej za zniszczenie spowodowane niewłaściwym przeprowadzeniem cięć pielęgnacyjnych drzew.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji pismem z dnia 15 maja 2023 r. Fundacja X z siedzibą we W. (dalej jako: "Fundacja") zwróciła się do Burmistrza S. z wnioskiem o wszczęcie postępowania wskazując na naruszenie art. 87a ust. 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1336) - dalej: "u.o.p.", polegające na usunięciu ponad 50 % korony drzewa, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Jednocześnie wniesiono o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na prawach strony w myśl art. 31 § 1 K.p.a.

W trakcie oględzin dokonano pomiaru drzew, określono ich gatunek oraz dokonano opisu zastanego stanu fitosanitarnego drzew zlokalizowanych na terenie cmentarza parafialnego. Sporządzono szkic określający położenie drzew oraz sporządzono dokumentację fotograficzną. Z oględzin został sporządzony protokół, który został podpisany przez pracownika Urzędu Miejskiego oraz przedstawiciela parafii. Jak wskazano w protokole 53 drzewa gatunku lipa drobnolistna zostały pozbawione wierzchołków i wszystkich bocznych konarów oraz gałęzi. Pozostały jedynie pnie. Wygląd drzew wskazuje, że wierzchołki i grube konary zostały odłamane lub usunięte już przed kilku laty. W miejscach po utraconych konarach widoczne są głębokie wypróchnienia i ubytki wgłębne. W czasie oględzin stwierdzono, że podczas ostatniego, przeprowadzonego zabiegu usunięto gałęzie o stosunkowo niewielkiej grubości, prawdopodobnie przyrost z ostatnich kilku lat. Na wszystkich drzewach widoczne są tegoroczne przyrosty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00