Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 lipca 2024 r., sygn. I SA/Rz 234/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Piotr Popek, Sędzia WSA Tomasz Smoleń, Sędzia WSA Jarosław Szaro /spr./, Protokolant sekr. sąd. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lipca 2024 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 lutego 2024 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.653.2023.2.MK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Rz 234/24

UZASADNIENIE

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej 8 lutego 2024 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.653.2023.2.MK stwierdził, że nieprawidłowe jest stanowisko P. Sp. z o.o. w R. (wnioskodawca, spółka) przedstawione we wniosku z 6 grudnia 2023 r., który dotyczył ustalenia, czy zapłacona przez spółkę kwota ugody stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Przedstawiając opis stanu faktycznego wnioskodawca podał, że jest spółką prawa polskiego, której przeważającym rodzajem działalności jest działalność gospodarcza związana z rozwojem, produkcją, wdrażaniem i serwisowaniem oprogramowania dla przemysłu petrochemicznego, kolejowego, transportowego, logistycznego i laboratoryjnego. Jest również integratorem rozwiązań informatycznych i dostawcą specjalistycznego sprzętu IT.

21 grudnia 2013 r. spółka zawarła ze spółką prawa holenderskiego pośrednio kontrolowaną przez jednego z największych amerykańskich producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego umowę partnerską, w oparciu o którą została upoważniona, jako partner niewyłączny kontrahenta, do zakupu, a następnie odsprzedaży sprzętu, oprogramowania, dokumentacji, wszelkich akcesoriów, materiałów eksploatacyjnych, części oraz aktualizacji oferowanych przez kontrahenta albo jego autoryzowanych partnerów. Umowa umożliwiała spółce zakup produktów od autoryzowanych dystrybutorów kontrahenta z zastosowaniem systemu upustów lub rabatów, które pozwalały na oferowanie klientom atrakcyjnych cen na produkty. Spółka brała również udział w specjalnym programie rabatów przeznaczonych wyłącznie dla największych lub najistotniejszych odbiorców rozwiązań kontrahenta. Regulamin wymagał, aby odbiorcy, którym spółka chce zaoferować najniższe ceny produktów zostali uprzednio zaaprobowani przez kontrahenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00