Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 września 2008 r., sygn. I SA/Wa 568/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Gabriela Nowak (spr.) Sędzia sędzia WSA Emilia Lewandowska sędzia WSA Elżbieta Lenart Protokolant Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2008 r. sprawy ze skargi Kościoła [...] w W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia prawa własności nieruchomości oddala skargę.
UZASADNIENIE
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją nr [...] z dnia [...] lutego 2008 r., w wyniku rozpatrzenia odwołania Kościoła [...] w W., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] nr [...] z dnia [...] czerwca 2007 r. odmawiającą przywrócenie Kościołowi [...] w W. prawa własności upaństwowionej nieruchomości położonej w W. przy ul. [...].
Ostateczna decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji została wydana w oparciu o następujące ustalenia w zakresie stanu faktycznego i ocenę prawną sprawy:
Nieruchomość położona przy ul. [...] (powojenna przejściowa nazwa: ul. [...]) do 1945 r. stanowiła własność jednostki organizacyjnej Kościoła Baptystów działającego na terytorium Rzeszy Niemieckiej. Jest ona usytuowana w czworoboku kamienic, zamkniętym ulicami [...], [...], [...] i [...]. Przy ulicy [...] znajduje się frontowy budynek mieszkalno-usługowy, posiadający [...] lokali mieszkalnych i [...] lokal użytkowy (budynek ten położony jest na obecnej działce nr [...], [...], obręb [...], o powierzchni [...] ha, stanowiącej własność Gminy W.). Część lokali mieszkalnych w tym budynku stanowi przedmiot odrębnego prawa własności osób fizycznych, z którym związany jest ułamkowy udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu. W podwórzu znajduje się wolnostojący budynek Zboru Baptystów, oznaczony adresem [...] (budynek ten położony jest na działce nr [...]). Działki nr [...] i [...] częściowo graniczą ze sobą. Zaś część niezabudowanego gruntu pomiędzy tymi działkami wchodzi w skład działki nr [...], stanowiącej własność Gminy W. Budynek frontowy oraz budynek położony w podwórzu posesji zostały przekazane w zarząd Parafii Polskiego Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów w W. pismem Wojewody [...] z dnia [...] września 1946 r. Przedmiotowa nieruchomość została oznaczona geodezyjnie jako parcela [...] o powierzchni [....] m2, a miejscowo właściwy sąd założył dla niej księgę wieczystą nr [...], w dziale II tej księgi jako właściciel figuruje "Parafia Polskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów w W.". W zbiorze dokumentów dołączonych do księgi wieczystej znajduje się pismo Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w W. z dnia 3 grudnia 1955 r., z którego wynika, że "nieruchomość położona w W. przy ul. [...], oznaczona jako parcela [...] o powierzchni [...] m2, nie była administrowana przez Prezydium i na podstawie dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich przeszła na własność Parafii Polskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów w W.".