Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 lutego 2010 r., sygn. III SA/Wa 1482/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lutego 2010 r. sprawy ze skargi Syndyka masy upadłości Z. S.A. K. D. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
Syndyk masy upadłości Z. S.A. - jednoosobowej spółki Skarbu Państwa (dalej "Spółka") zwrócił się [...] marca 2009r. o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnienia Spółki z obowiązku wpłat z zysku. Wskazał, iż Sąd postanowieniem z [...] lipca 2008r. ogłosił upadłość likwidacyjną Spółki, a Syndyk w wyniku likwidacji majątku uzyskał z tego tytuły środki pieniężne.
W związku z tym: czy Syndyk jest zobowiązany, na podstawie ustawy z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 164, poz. 792 ze zm., dalej "ustawa o wpłatach z zysku z 1995r."), do dokonywania wpłat z zysku powstałego w wyniku likwidacji majątku masy upadłości, czy też jest z tego obowiązku zwolniony?
Zdaniem Syndyka jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, będące w upadłości nie są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku na podstawie ww. ustawy. Przepisy prawa upadłościowego są lex specialis do unormowań art. 2 ustawy o wpłatach z zysku z 1995r. Dokonanie wpłat z zysku stanowiłoby więc naruszenie przepisów prawa upadłościowego, którego celem jest równomierne zaspokojenie wszystkich wierzycieli według ściśle określonych zasad. Wpłaty zysku nie są daniną publiczną, lecz wynikiem uprawnień właścicielskich, a nie obowiązków ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych. Zastosowanie przepisów ustawy o wpłatach z zysku z 1995r. do spółek w upadłości, stwarzałoby uprzywilejowaną pozycję Skarbu Państwa z pokrzywdzeniem wierzycieli. Niemniej jednak w ustawie o wpłatach z zysku z 1995r. brak jest przepisu, któryby wprost wyłączał jej stosowanie do spółek w upadłości. Nie może to mieć jednak decydującego znaczenia. Syndyk na potwierdzenie swego stanowiska powołał wyrok NSA z 5 lutego 2009r. sygn. akt lI FSK 1529/07, oddalający skargę kasacyjną od wyroku WSA z Gdańska z 20 kwietnia 2007r. sygn. akt I SA/Gd 192/07, w którym zaprezentowano stanowisko zbieżne z zajętym przez Syndyka.