Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. I SA/Po 669/22
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Asesor sądowy WSA Robert Talaga Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lutego 2023 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. Sp. k. [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
1. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaskarżoną interpretacją z dnia 13 lipca 2022 r., znak [...], działając na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p."), za nieprawidłowe uznał stanowisko D. Ł. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (dalej jako: "Spółka", "Strona" lub "Skarżąca") jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej.
1.1. Z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że Strona jest spółką prawa handlowego, zajmującą się w szczególności działalnością transportową i spedycyjną. Spółka wpisana została do rejestru przedsiębiorców K. R. S. w dniu 1 marca 2019 r. i od tego czasu prowadzi działalność gospodarczą. W dniu 1 maja 2021 r. Strona uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. W okresie od 1 maja 2021 r. do 28 lutego 2022 r. wspólnicy A i B Spółki działali jako komandytariusze, a z dniem 1 marca 2022 r., w wyniku zmiany umowy Spółki, zmienili swój status na komplementariuszy. Spółka planuje wypłacenie wspólnikom A i B zysku za okres od maja 2021 r. do grudnia 2021 r. w bieżącym roku lub w latach następnych, ale nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od końca roku 2022. Natomiast w 2023 r. wspólnikom zostanie wypłacony zysk za okres od stycznia do grudnia 2022 r. Tym samym pierwsza ze wskazanych wyżej wypłat nastąpi w okresie, w którym obaj wspólnicy funkcjonować będą w Spółce jako komplementariusze, a dotyczyć będzie zysku za okres, w którym A i B byli jeszcze komandytariuszami. Z kolei druga wypłata nastąpi w okresie, w którym A i B będą komplementariuszami, lecz dotyczyć będzie zysku za okres, w którym przez dwa miesiące mieli status komandytariuszy, a przez resztę roku posiadali status komplementariuszy.