Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 13 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Sz 230/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Protokolant Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...], Nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta orzekł o uznaniu A. B. za osobę bezrobotną z dniem[...] oraz przyznał mu prawo do zasiłku od dnia [...] r. w wysokości [...], w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku oraz od dnia [...] w wysokości [...] w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.
Następnie, decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta orzekł o utracie przez A. B. statusu osoby bezrobotnej z dniem[...] oraz o utracie z tym dniem prawa do zasiłku.
W uzasadnieniu decyzji Prezydent Miasta wskazał, że z posiadanych dokumentów wynika, że A. B. nie przedstawił zaświadczenia o niezdolności do pracy wskutek choroby na druku ZUS. Organ wyjaśnił, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.) w takim przypadku następuje utrata statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku z pierwszym dniem niezdolności do pracy.
Od powyższej decyzji A. B. złożył odwołanie do Wojewody. W treści pisma wyjaśnił, że powodem pozbawienia go statusu bezrobotnego, a w konsekwencji zasiłku jest fakt nieprzedstawienia zwolnienia lekarskiego na czas pobytu w sanatorium, na które został skierowany przez NFZ z powodu problemów . A. B. zaznaczył, że leczy od ponad [...]. Przez ten czas był kierowany przez lekarza rodzinnego na specjalistyczne badania i zabiegi. Po długotrwałym leczeniu, na podstawie przedstawionych wyników badań i po nawrocie dolegliwości lekarz rodzinny złożył wniosek do NFZ o skierowanie do sanatorium. Po okresie roku otrzymał od NFZ pozytywną odpowiedź i skierowanie w ramach urlopu wypoczynkowego do sanatorium w terminie od dnia [...].