Wyrok SN z dnia 13 listopada 2013 r., sygn. I PK 110/13
Nie wolno przekwalifikowywać godzin dyżuru medycznego odbytego przez lekarza lub pracownika medycznego na zwykłe godziny pracy, opłacane normalnym wynagrodzeniem bez dodatku za dyżur, w celu uzupełnienia niedopracowanego nominalnego czasu pracy wynikającego z etatu, gdy to niedopracowanie wynikało z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący)
SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
Protokolant Anna Matura
w sprawie z powództwa K. L. przeciwko Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w S. o wynagrodzenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 listopada 2013 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 4 grudnia 2012 r.
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem dnia 10 maja 2012 r., ...740/10, Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S.uwzględnił powództwo K.L.przeciwko pozwanemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w S.o wyrównanie wynagrodzenia za pracę i zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda 29 kwot wraz z ustawowymi odsetkami, szczegółowo wymienionych w punkcie pierwszym sentencji, a także orzekł o kosztach procesu.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód jest zatrudniony w pozwanym szpitalu w charakterze asystenta na Oddziale Chirurgii Naczyń. W spornym okresie od 1 stycznia 2008 r. do 28 lutego 2011 r. powód nie świadczył pracy w systemie równoważnego czasu pracy i nie wypracował minimalnej ilości godzin obowiązujących go w danym okresie rozliczeniowym wynoszącym jeden miesiąc. Niemożność "wypracowania" przez powoda nominalnego czasu pracy, który wynikał z rozkładu jego czasu pracy, była konsekwencją sposobu zorganizowania przez pracodawcę pracy lekarzy zatrudnionych w szpitalu. Powód wykonywał też pracę, pełniąc dyżury medyczne. Pozwany pracodawca przez "potrącanie" odpowiedniej liczby godzin dyżurów odbytych przez powoda "dopełniał" nimi obowiązującą powoda w danym miesiącu minimalną liczbę godzin "normalnego" czasu pracy a pozostałe godziny dyżuru były kwalifikowane jako praca nadliczbowa. Zgodnie z obowiązującym w pozwanym szpitalu regulaminem płacowym za każdą godzinę pracy nocnej pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 30% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Za pracę wykonywaną w nocy powód otrzymywał 100% wynagrodzenia, ale z wyłączeniem dodatku za pracę w nocy. Posiłkując się opinią biegłej, Sąd pierwszej instancji ustalił, że w spornym okresie różnica pomiędzy przysługującym powodowi wynagrodzeniem z tytułu pełnionych przez niego dyżurów medycznych oraz wynagrodzeniem za pracę świadczoną w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej a wynagrodzeniem faktyczniewypłaconym przez pracodawcę, wynosi ogółem 22.303,16 zł.