Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 maja 2015 r., sygn. II SA/Wa 1643/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Maciejuk (sprawozdawca) Sędzia WSA Ewa Grochowska - Jung Sędzia WSA Danuta Kania Protokolant st. sekr. sąd. Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 maja 2015 r. sprawy ze skargi L. P. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny od służby oddala skargę
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2014 r.,
na podstawie art. 114 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji po rozpatrzeniu wniosku L. P. o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za niewykorzystany przez wymienionego, czas wolny od służby odmówił przyznania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny od służby ponad wymiar 567 godzin i 15 minut.
L. P. we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wniósł
o dokonanie sprawdzenia pozycji zawartych w notatce z dnia [...] lutego 2012 r. oraz "potwierdzenie adnotacji przełożonego do realizacji", przeprowadzenie kontroli w aktach sprawy [...], krypt. [...], sygn. akt [...], z uwagi na uzasadnione podejrzenie usuwania dokumentów, przeprowadzenie kontroli raportów w aktach wskazanej sprawy, sprawdzenie Karty ewidencji czasu służby policjanta z tytułu pełnienia służby z realizacją zadań bezpośrednio związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas [...] w okresie [...]-[...].06.2012 oraz sprawdzenie raportów. Podkreślił, iż podtrzymuje swoje roszczenie dotyczące wypłaty ekwiwalentu z tytułu wyliczonych godzin nadliczbowych w ilości 416 godzin, a także wskazał, iż od momentu rozpoczęcia analizy godzin nadliczbowych cały czas stara się w sposób ugodowy dojść do ustalenia ich liczby.
Komendant Główny Policji decyzją nr [...] z dnia [...] lipca 2014 r. utrzymał
w mocy własną decyzję z dnia [...] marca 2014 r.
W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o Policji czas pełnienia służby policjanta jest określony wymiarem jego obowiązków, z uwzględnieniem prawa do wypoczynku. W myśl ust. 2 cytowanego artykułu zadania służbowe policjanta powinny być ustalone w sposób pozwalający na ich wykonanie w ramach 40-godzinnego tygodnia służby, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Natomiast stosownie do art. 33 ust. 3 powołanego aktu prawnego w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ust. 2 policjantowi udziela się czasu wolnego od służby w tym samym wymiarze albo może mu być przyznana rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 13 ust. 4a pkt 1.