Wyrok SN z dnia 2 lipca 2004 r. sygn. II CK 271/04
Postanowienia umów w sprawie zasad i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przysługujących ubezpieczonym w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, zakazujące pobierania od pacjentów dodatkowych opłat z tytułu korzystania przez nich z tzw. ponadstandardowych warunków pobytu i wyżywienia w okresie leczenia szpitalnego, nie są sprzeczne z prawem ani zasadami współżycia społecznego i stanowią gwarancję równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Sędzia SN Tadeusz Żyznowski (przewodniczący)
Sędzia SN Irena Gromska-Szuster
Sędzia SN Henryk Pietrzkowski (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa syndyka masy upadłości Szpitali Prywatnych „K.”, S.A. w K. przeciwko W. Oddziałowi Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w P. - poprzednio W. Regionalna Kasa Chorych w P. - o ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 2 lipca 2004 r. kasacji strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 29 stycznia 2003 r.
oddalił kasację i zasądził od strony powodowej na rzecz strony pozwanej kwotę 5400 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 29 stycznia 2003 r. oddalił apelację powodowej spółki od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 1 lipca 2002 r., oddalającego powództwo o ustalenie, że umowa w sprawie zasad i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przysługujących ubezpieczonym w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w zakresie lecznictwa stacjonarnego, zawarta w dniu 15 grudnia 1999 r., nadal wiąże strony, ewentualnie o uznanie za bezskuteczne rozwiązania tej umowy, dokonanego przez stronę pozwaną bez wypowiedzenia na podstawie uchwały nr 102 zarządu Wielkopolskiej Regionalnej Kasy Chorych z dnia 27 lutego 2001 r.