Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 lipca 2021 r., sygn. II SA/Po 890/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Arkadiusz Skomra po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 lipca 2021 r. sprawy ze skargi A. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2020 r. Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza K. z dnia [...] września 2020 r. nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2020 r., nr [...], Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K., działając z upoważnienia Burmistrza K., na podstawie ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.; dalej: "K.p.a.) oraz art. 17, art. 20 ust. 1 i 2, art. 23, art. 24 ust. 1, ust. 2a, ust. 4 i art. 32 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.; dalej: "u.ś.r."), po rozpatrzeniu wniosku A. C., odmówił jej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na córkę D. C..
W uzasadnieniu organ I Instancji wyjaśnił, że wnioskodawczyni nie spełnia wymogów do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wskazanych w art. 17 u.ś.r. Powodem odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego na córkę jest posiadanie przez wnioskodawczynię prawa do emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych [...] decyzją nr [...] ustalił jej prawo do emerytury od października 1991 r.
W odwołaniu z dnia [...] września 2020 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego A. C. podniosła, że zaskarżona decyzja jest dla niej krzywdząca. Wyjaśniła, że od 37 lat opiekuje się niepełnosprawną córką i sprawuje nad nią faktyczną pieczę. Wskazała, że jej emerytura wynosi miesięcznie [...] zł. Tymczasem inni rodzice, opiekunowie mają wsparcie od państwa w postaci świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie [...]zł, a także mają opłacane składki emerytalne i zdrowotne. I tym samym wsparcie od państwa zwiększa się do kwoty około [...] zł. Odwołująca jako osoba, która przepracowałam określoną ilość lat, aby uzyskać emeryturę, sama płaciła składki, podatki, a obecnie jest wykluczona z wszelkiej pomocy państwa. Tymczasem młody opiekun, który nie musi w ogóle podjąć pracy dostaje od państwa wsparcie w kwocie [...]zł oraz ma opłacane składki. Jest to bardzo krzywdzące wobec opiekunów znajdujących się w identycznej sytuacji faktycznej, a niemających prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, tj. wykluczonych na mocy art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. Przepis ten jest w opinii odwołującej niekonstytucyjny, albowiem narusza zasadę równości. W rozpoznawanej sprawie organ I instancji winien przyjąć, że odwołującej przysługuje świadczenie pielęgnacyjne w wysokości pomniejszonej o wysokość otrzymywanej emerytury.