Pomiar przychodów i kosztów działalności deweloperskiej
Działalność deweloperska stała się w ostatnich latach w Polsce jednym z najszybciej rozwijających się pomysłów na prowadzenie biznesu. Wiele podmiotów niezajmujących się dotychczas takim sposobem aktywności postanowiło utworzyć spółki celowe, których zadaniem było prowadzenie niejednokrotnie bardzo dużych inwestycji deweloperskich. Po boomie inwestycyjnym, który zakończył się w 2007 r., kolejny okres okazał się prawdziwym testem dla deweloperów. Spowolnienie rynku oraz wejście w fazę stabilizacji sprzyjało przeprowadzeniu gruntownych analiz i opracowaniu nowych strategii wzrostu.
Dr Jacek Kalinowski
Katedra Rachunkowości, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Łódzki
Od marca 2009 r. obserwujemy już nie tak gwałtowny jak w poprzednich latach, ale jednak systematyczny wzrost tego rynku, co przedstawiono na wykresie, prezentującym spółki publiczne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, należące do indeksu dla deweloperów WIG-Deweloperzy1.
W czasie, gdy po największej fali kryzysu na rynku pozostali najsilniejsi deweloperzy, ogromnego znaczenia nabiera pozyskiwanie kapitału zewnętrznego przez te spółki. Realizowane jest to najczęściej poprzez nowe emisje akcji i dokapitalizowanie przedsiębiorstwa. Dlatego tworzenie rzetelnej informacji o prowadzonej działalności staje się priorytetowym celem przedsiębiorstw deweloperskich.
Rachunkowość, jako system informacyjny na potrzeby zarządzania i sprawozdawczości finansowej, od zawsze miała problem z pomiarem przychodów i kosztów działalności deweloperskiej. Dotyczy to zarówno Polski, jak i innych krajów na świecie. Jednak dzisiejsze regulacje rachunkowości międzynarodowej poszły znacznie dalej niż regulacje polskie, w kierunku, który wydaje się być przyszłością prezentacji informacji finansowych o działalności deweloperskiej. W opisywanym obszarze mamy obecnie istotną różnicę między wskazaniami MSR/MSSF i polskiej ustawy o rachunkowości. Celem artykułu jest przedstawienie regulacji międzynarodowych dla działalności deweloperskiej, w tym w szczególności interpretacji IFRIC 15, na tle rozwiązań polskich oraz amerykańskich.