Jak ubiegać się o refundację kosztów zatrudnienia osób bezrobotnych i niepełnosprawnych - praktyczna instrukcja
Pracodawcy, którzy zatrudnią osobę bezrobotną, po spełnieniu określonych warunków mają prawo do ubiegania się m.in. o zwrot wydatków poniesionych na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy utworzonego dla bezrobotnego, refundację w ramach prac interwencyjnych oraz jednorazowy zwrot składek na ubezpieczenia społeczne. Równie wymierne korzyści może przynieść zatrudnianie osób legitymujących się stopniem niepełnosprawności. Wynagrodzenia tych osób są bowiem dofinansowywane przez PFRON, podobnie jak zorganizowanie dla nich stanowisk pracy.
Podmioty, które zdecydują się na pozyskanie pomocy publicznej, muszą spełnić wymagania dotyczące m.in. utrzymania zatrudnienia osoby, na którą występują o wsparcie, oraz wymagania braku zaległości w opłacaniu składek i podatku.
Formy wsparcia dla zatrudniających osoby bezrobotne
Przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: ustawa o promocji zatrudnienia) przewidują wiele form wsparcia dla zakładów pracy zatrudniających osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne. Najbardziej popularne formy przedstawiono w tabeli.
Najpopularniejsze formy wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby bezrobotne
Możliwe formy pomocy dla pracodawców | Grupy osób bezrobotnych, które mogą być objęte wsparciem z urzędu pracy |
● refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, ● jednorazowa refundacja składek na ubezpieczenia społeczne | wszystkie grupy bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy |
wsparcie przewidziane dla wszystkich grup bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy oraz dodatkowo: ● dofinansowanie związane z pracami interwencyjnymi, ● przygotowanie zawodowe dorosłych, ● staże | bezrobotni znajdujący się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, tj.: ● do 25. roku życia, ● bezrobotni długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, o którym mowa w art. 50 ust. 2 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia, |