KAS zajmie się kontrolą importu „konfliktowych minerałów” oraz kontrolą wwozu i wywozu gotówki
25 czerwca 2024 r. weszły w życie nowe rozwiązania prawne wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących obowiązków importerów minerałów, które pochodzą z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka. Ich kontrolą zajmie się Krajowa Administracja Skarbowa. Wzmocniona zostanie również kontrola środków pieniężnych wwożonych do Unii Europejskiej oraz wywożonych z Unii Europejskiej. Zmiany będą też dotyczyły wymogów prowadzenia działalności kantorowej.
„Konfliktowe minerały”
„Konfliktowe minerały” to cyna, tantal, wolfram, ich rudy oraz złoto pochodzące z obszarów dotkniętych konfliktami (np. wojną) i obszarów wysokiego ryzyka (niestabilne obszary pokonfliktowe, jak również obszary, na których zarządzanie i bezpieczeństwo są słabe lub nie istnieją).
Unijni importerzy takich surowców mają obowiązek dochować należytej staranności w łańcuchu dostaw. Obowiązki obejmują m.in. weryfikowanie i dokumentowanie pochodzenia importowanych surowców oraz poddawanie się audytowi niezależnego podmiotu (art. 4–7 rozporządzenia 2017/821). Ich celem jest zapobieganie negatywnym skutkom związanym z pozyskiwaniem takich surowców.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o KAS zadania związane z wykonywaniem kontroli ex post wykonania tych obowiązków wobec importerów na terytorium Polski będzie wykonywał Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Do ustawy o KAS dodano procedurę wykonywania kontroli