Wynagradzanie cudzoziemców, którzy muszą mieć zezwolenie na pracę w Polsce
Wynagrodzenie oferowane cudzoziemcowi przez polskiego pracodawcę nie powinno być niższe od wynagrodzenia polskich pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku. Natomiast roczna łączna wysokość minimalnego wynagrodzenia obcokrajowca zatrudnianego na terenie Polski w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji nie może być niższa od kwoty 63 390 zł.
Cudzoziemcy zatrudniani na obszarze Polski podlegają polskim przepisom prawa pracy. Oznacza to, że obcokrajowiec będący pracownikiem polskiej firmy ma prawa i obowiązki wynikające z ustawy - Kodeks pracy (dalej: k.p.). Jest zatem uprawniony m.in. do uzyskania co najmniej minimalnego wynagrodzenia przy pracy na cały etat, dodatkowego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i pracę w porze nocnej.
Płaca na poziomie pensji polskich pracowników
Wysokość wynagrodzenia oferowanego przez polskiego pracodawcę cudzoziemcowi potrzebującemu zezwolenia na pracę w Polsce nie powinna być niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku (art. 88c ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).