Data publikacji: 01.10.2006
Jakie są konsekwencje usunięcia spółki z giełdy
O wadach i zaletach inwestowania w akcje spółek pisaliśmy już wielokrotnie na łamach „Brifu”. Należy pamiętać jeszcze o jednej wadzie, mianowicie o ryzyku wykluczenia spółki z obrotu giełdowego. W takiej sytuacji akcje spółki mogą stracić na wartości nawet do 70-90%. I to także wtedy, gdy wykluczona spółka osiąga dochód z działalności operacyjnej. Powodem spadku cen akcji nie jest obawa o wyniki finansowe spółki, lecz zagrożenie niemożnością odsprzedaży akcji innym inwestorom.
W przypadku wykluczenia spółki z obrotu giełdowego wartość jej akcji natychmiast spada. Bez znaczenia jest sytuacja finansowa spółki. Nawet jeżeli jest dobra, posiadacz takich akcji nie będzie mógł ich sprzedać z dnia na dzień.
Sprzedając akcje na giełdzie inwestor wystawia zlecenie i nie interesuje się, kto jest nabywcą jego akcji. Jeżeli sprzedaje akcje, które są atrakcyjne, sprzedaż z dużym prawdopodobieństwem się powiedzie. Po usunięciu akcji z obrotu giełdowego nie jest już to takie proste. Ich posiadacz musi sam znaleźć osobę zainteresowaną akcjami. Czasami jest skazany na pośredników, którzy za znalezienie kupca pobiorą 10-20% prowizji od wartości transakcji. Często akcje odkupują po nieatrakcyjnej cenie także duzi akcjonariusze wykluczonej spółki, korzystający z okazji taniego przejęcia nad nią pełnej kontroli. Dlatego warto wiedzieć, w jakich sytuacjach spółka może zostać usunięta z giełdy.