Koniec okresu przejściowego, czyli nowe obowiązki deweloperów
Od początku lipca nowa ustawa deweloperska zastąpiła starą. Co to oznacza dla przedsiębiorców z tej branży oraz nabywców mieszkań w kontekście tzw. inwestycji przejściowych? Jakie należy stosować do nich przepisy?
Nowa ustawa deweloperska, tj. ustawa z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (dalej: n.u.d.), weszła w życie 1 lipca 2022 r. i co do zasady zastąpiła poprzednią tzw. starą ustawę deweloperską, tj. ustawę z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (dalej: s.u.d.). Jest stosowana bez wyjątków od dnia wejścia w życie do inwestycji deweloperskich, w których rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło 1 lipca 2022 r. lub później, jak również do inwestycji, w których rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło do 30 czerwca 2022 r. i do tego dnia nie została zawarta ani jedna umowa deweloperska.
Jednocześnie w art. 76 n.u.d. został wprowadzony okres przejściowy (od 1 lipca 2022 r. do 1 lipca 2024 r.), zgodnie z którym do inwestycji deweloperskich, w których rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło do 30 czerwca 2022 r. (czyli przed dniem wejścia w życie n.u.d.) i do tego dnia zawarta została choćby jedna umowa deweloperska, należało stosować co do zasady przepisy s.u.d. (oraz przepisy art. 10 ust. 1‒3, art. 11 oraz art. 43 ust. 1 pkt 7 i 9 n.u.d.). Jeśli dana inwestycja spełniała ww. kryteria (dalej: inwestycja przejściowa), to deweloperzy mieli w okresie przejściowym możliwość dalszego realizowania inwestycji na podstawie s.u.d., co oznaczało m.in., że nie mieli obowiązku odprowadzania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.