aktualności
Miasta z co najmniej 20 tys. mieszkańców opracują plany adaptacji do zmian klimatu
Mają na to czas do końca 2027 r. Jednak uchwały o przystąpieniu do ich sporządzenia muszą przyjąć wcześniej, a zawarte w nich pomysły skonsultować ze społeczeństwem
Te i inne nowe obowiązki nałożyła na gminy nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 listopada 2024 r. (dalej: nowelizacja), która weszła w życie 11 stycznia 2025 r.
I choć miejski plan adaptacji do zmian klimatu jest formalnie nowym mechanizmem ochrony środowiska (ramka 1), to już wcześniej niektóre jednostki samorządowe wdrażały zbliżone programy (według uzasadnienia do projektu nowelizacji – 44 miasta). W wyniku nowelizacji miejski plan adaptacji zyskał jednak definicję normatywną i stał się obowiązkowym aktem dla wszystkich miast liczących co najmniej 20 tys. mieszkańców.
Nowe przepisy sprawiają jednak problemy interpretacyjne, dlatego odpowiadamy na wybrane pytania, które stawiają przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.
► Kto musi przyjąć
PYTANIE Czy opracowanie planu adaptacji jest obligatoryjne dla wszystkich gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, czy tylko dla miast? Czy miasta mniejsze też mogą wdrożyć taki plan?
ODPOWIEDŹ Z konstrukcji art. 18a p.o.ś. należy wnioskować, że dokument jest wymagany, jeśli liczba mieszkańców miasta wynosi co najmniej 20 tys. Oznacza to tym samym, że jeśli miasto liczy poniżej 20 tys. mieszkańców, to nie ma prawnego obowiązku sporządzania planu adaptacji.
Natomiast podstawą do ustalenia liczby mieszkańców miasta są dane statystyczne podawane przez GUS według stanu na 31 grudnia roku poprzedniego. W konsekwencji nie każda gmina ma prawny obowiązek przyjęcia planu adaptacji. Gmina poniżej określonego w ustawie progu mieszkańców może oczywiście przyjąć plan adaptacji na zasadzie dobrowolności.