Data publikacji: 01.07.2003
Partie polityczne - rachunkowość po nowemu
Od 13 lutego 2003 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości przez partię polityczną. Najważniejsze kwestie uregulowane w nowym rozporządzeniu to: zasady dokumentowania i ewidencji przychodów, wydatków, rozrachunków i składników majątkowych, zasady sporządzania sprawozdań finansowych oraz zasady ewidencji i rozliczania otrzymanych środków publicznych.
Rozporządzenie a ustawa o rachunkowości
Do wydania tego rozporządzenia Minister Finansów został zobowiązany (po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej) na mocy delegacji zawartej w art. 41 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych. Z dniem wejścia tych przepisów w życie w odniesieniu do partii politycznych przestały obowiązywać przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej.
Partie polityczne prowadzą rachunkowość, stosując odpowiednie przepisy ustawy o rachunkowości oraz przepisy nowego rozporządzenia - z uwzględnieniem specyfiki ich działalności i zasad finansowania, zwłaszcza w zakresie: