Zmiany w Kodeksie pracy – pracownicy zyskają lepsze warunki zatrudnienia i nowe urlopy
Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. W ich wyniku została rozbudowana informacja o warunkach zatrudnienia przekazywana pracownikom w ciągu 7 dni od dnia dopuszczenia do pracy oraz zmieniły się zasady zawierania umów na okres próbny i rozwiązywania umów na czas określony. Pracownikom przysługuje także dłuższy o 9 tygodni urlop rodzicielski.
W wyniku najnowszej nowelizacji przepisów Kodeksu pracy pracownicy zyskali również prawo do większej liczby dni wolnych od pracy. Przysługuje im bowiem 5 dni urlopu opiekuńczego oraz 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu tzw. siły wyższej.
Zmiany w umowach na okres próbny
Zgodnie z nowymi przepisami umowę o pracę na okres próbny nadal będzie można zawrzeć co do zasady na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, jednak z pewnymi wyjątkami.
Po pierwsze, pracownik i pracodawca będą mogli uzgodnić w umowie, że przedłuża się ją o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności. Skutkiem uzgodnienia będzie to, że faktycznie cały 3-miesięczny okres próbny będzie mógł służyć wypróbowaniu pracownika (tj. z wyłączeniem wszystkich nieobecności w pracy).
Pracownik i pracodawca uzgodnili w umowie o pracę na okres próbny, że zostaje ona zawarta na okres 3 miesięcy, jednak będzie przedłużona o okresy urlopu (każdego – zarówno bezpłatnego, jak i wypoczynkowego), a także innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy tylko wówczas, gdy w sumie przekraczają one 14 dni. Takie postanowienie zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu pracy jest prawidłowe.
Po drugie, w przypadku zamiaru zawarcia po umowie o pracę na okres próbny umowy o pracę na czas określony krótszy niż 12 miesięcy – okres próbny będzie musiał być krótszy, tj. umowę na okres próbny będzie można zawrzeć na okres nieprzekraczający:
- 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,