Nowelizacja przepisów w zakresie awansu zawodowego nauczycieli
Uchwalona przez Sejm 28 lipca 2023 r. nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadza rozwiązania doprecyzowujące sposób liczenia okresu, za jaki jest dokonywana ocena pracy nauczycieli oraz odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela przez osoby nieposiadające przygotowania pedagogicznego. Przewiduje też dodatkowe przepisy przejściowe regulujące kwestię m.in. oceny zawodowej nauczycieli, którzy zmieniali pracę przed 1 września 2022 r.
Od 1 września 2022 r. dokonano istotnych zmian w ustawie z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela), w szczególności w zakresie oceny pracy oraz awansu zawodowego nauczycieli. Po blisko roku obowiązywania poprzednio już zmodyfikowanych przepisów zaistniała konieczność doprecyzowania i uzupełnienia nowych rozwiązań, tak aby nie budziły one wątpliwości interpretacyjnych. Nowe uregulowania w tym zakresie zawiera ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.
1. Doprecyzowanie zasad, za jaki okres jest dokonywana ocena pracy nauczycieli
Od 1 września 2022 r. obowiązuje przepis art. 6a ust. 1de Karty Nauczyciela, zgodnie z którym oceny pracy nauczyciela mianowanego, który zamierza ubiegać się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego, dokonuje się za okres ostatnich 3 lat pracy przed datą tej oceny. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi ustalania 3-letniego okresu pracy podlegającego ocenie w sytuacji dłuższych nieobecności nauczyciela w pracy, np. z powodu korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, doprecyzowano ten przepis przez wskazanie wprost, że do 3-letniego okresu pracy podlegającego ocenie nie będą wliczane okresy usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy, trwającej dłużej niż 3 miesiące.