Zmiany w sprawozdawczości budżetowej będą znaczące
Już wkrótce jednostki samorządowe oraz państwowe będą sporządzać niektóre sprawozdania na nowych zasadach. Na szczęście prawodawca rozciągnął ich stosowanie w czasie. Ale mimo to trzeba uważać na przepisy przejściowe
ważne dla jednostek samorządowych
Księgowe gorączkowo oczekują końca prac nad projektem rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (nr 626 w wykazie prac legislacyjnych). I choć te w dniu zamykania tego numeru Księgowości Budżetowej nie zostały jeszcze zakończone, to już chcą wiedzieć, co się zmieni, bo rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wskazany projekt dotyczy zmian w rozporządzeniu ministra finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 144; dalej: r.s.b.), które są pochodną nowelizacji ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2267) oraz ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1634; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2414). Zmiany dotyczą zaś budżetu środków europejskich, budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku JST chodzi o trzy dobrze znane sprawozdania, tj.: Rb-27S (sprawozdanie z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego; wzór sprawozdania stanowi załącznik nr 7 do r.s.b.), Rb-PDP (sprawozdanie z wykonania dochodów podatkowych gminy/miasta na prawach powiatu; wzór sprawozdania stanowi załącznik nr 9 do r.s.b.) oraz Rb-NDS (sprawozdanie o nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego; wzór sprawozdania stanowi załącznik nr 20 do r.s.b.).
Uwaga! Zmiany w sprawozdawczości budżetowej omówimy szczegółowo zaraz po opublikowaniu rozporządzenia nowelizującego w Dzienniku Ustaw, a ewentualne modyfikacje wprowadzone w projekcie uwzględnimy w wersji tego artykułu dostępnej w e-DGP.