Zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych
Pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną, może korzystać z wielu form wsparcia. Istniejący system wspomagania takich pracodawców obejmuje m.in. pomoc w postaci zwrotu kosztów adaptacji pomieszczeń i kosztów wyposażenia stanowiska pracy, zwrotu kosztów zatrudnienia dodatkowego pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej w pracy, zwrotu kosztów szkoleń, a także dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Z dodatkowych form pomocy korzystają ponadto pracodawcy z chronionego rynku pracy (zakłady pracy chronionej i zakłady aktywności zawodowej). Z kolei niepełnosprawnym pracownikom przysługują pewne szczególne uprawnienia, dotyczące m.in. czasu pracy, urlopów wypoczynkowych oraz zwolnień od pracy.
Stan prawny na 28 lipca 2009 r.
ANNA PUSZKARSKA
wyślij pytanie
pgp@infor.pl
W "Poradniku", który oddajemy w Państwa ręce, przedstawiamy kompleksowe opracowanie zagadnienia zatrudniania osób niepełnosprawnych. Osoba niepełnosprawna może stać się bowiem bardzo efektywnym pracownikiem. Warto zatem poznać regulacje określające funkcjonowanie takich osób na rynku pracy, co pozwoli na podejmowanie rozsądnych decyzji w sprawie korzystania z istniejących możliwości. Warto także wiedzieć, komu przysługuje status osoby niepełnosprawnej, jak powinna przebiegać rehabilitacja zawodowa i społeczna takich osób, a także jakie będą prawa i obowiązki każdej ze stron stosunku pracy.
Status osoby niepełnosprawnej
Prawa osób niepełnosprawnych zagwarantowane są w Konstytucji, która nakłada na władze publiczne obowiązek udzielania im pomocy w zabezpieczaniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej. Natomiast szczegółowe regulacje dotyczące wspierania takich osób zawarte są w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Definicja niepełnosprawności
Niepełnosprawność jest to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodująca niezdolność do pracy (ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 97, poz. 802).