Jakie wsparcie mogą uzyskać pracodawcy z urzędów pracy na przygotowanie zawodowe dorosłych
Od 16 kwietnia 2009 r. urzędy pracy organizują przygotowanie zawodowe dorosłych. W trudnej sytuacji, jaka jest obecnie na rynku pracy, jest to nowa forma pomocy dla osób dorosłych w uzyskaniu kwalifikacji zawodowych, realizowana z udziałem pracodawców. Korzyścią dla pracodawców jest możliwość uzyskania premii w wysokości 400 złotych za każdy pełny miesiąc przygotowania zawodowego zrealizowanego dla każdego uczestnika.
Urzędy pracy, dysponujące na ten cel środkami Funduszu Pracy, mogą zlecać realizację przygotowania zawodowego samym pracodawcom lub pracodawcom i instytucjom szkoleniowym. Przygotowanie może mieć dwie formy:
● praktycznej nauki zawodu dorosłych (w ciągu 12-18 miesięcy uczestnik zdobywając umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną przygotowuje się do egzaminu na tytuł zawodowy lub czeladniczy) oraz
● przyuczenia do pracy dorosłych (w ciągu 3-6 miesięcy uczestnik uzyskuje jedynie wybrane kwalifikacje zawodowe lub umiejętności, potwierdzane zaświadczeniem po zaliczeniu egzaminu sprawdzającego).
W obu formach przygotowanie zawodowe musi być realizowane zgodnie z programem, na który będzie się składać część praktyczna (co najmniej 80% czasu u pracodawcy przy realizacji zadań zawodowych) oraz teoretyczna (u pracodawcy lub w instytucji szkoleniowej, w trakcie której uczestnik będzie uzyskiwał wiedzę teoretyczną niezbędną do realizacji zadań zawodowych).