Rozliczanie VAT przez pośredników i agentów
Umowy pośrednictwa i agencyjne są bardzo popularną formą prowadzenia działalności. Przepisy ustawy o VAT przewidują specjalne zasady rozliczania VAT przez pośredników i agentów. Dlatego ta grupa podatników często ma problemy z rozliczeniem tego podatku. Problemem jest ustalenie, jakie stawki VAT należy stosować, kiedy przysługuje prawo do zwolnienia, jak ustalać podstawę opodatkowania oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy. W tym artykule szczegółowo omówimy te tematy.
Ustawa o VAT nie zawiera definicji pośrednictwa ani umowy agencyjnej. Dlatego zawsze trzeba się odwoływać do definicji słownikowych oraz innych przepisów prawa.
Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego (źródło: http://sjp.pwn.pl/) pojęcie „pośrednictwo” ma dwa znaczenia. Według pierwszego jest to (...) działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron, natomiast według drugiego: (...) kojarzenie kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku pracy. Opierając się na przepisach innych dziedzin prawa (chodzi w szczególności o przepisy ustawy z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 229, poz. 2315), można wskazać, że usługami pośrednictwa są działania prowadzone przez osoby fizyczne lub prawne, polegające na:
l negocjowaniu, doradztwie handlowym oraz pomocy w zawieraniu umów oraz uczestnictwie w jakiejkolwiek formie w transakcjach handlowych,
l zakupie, sprzedaży lub organizacji transferu towarów i usług.
W konsekwencji pośrednikami są osoby wykonujące wymienione czynności (przeważnie zawodowo) na podstawie umów pośrednictwa (np. w oparciu o umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami - art. 180 ustawy o gospodarce nieruchomościami).
W przeciwieństwie do umowy pośrednictwa, która jest umową nienazwaną prawa cywilnego, umowa agencyjna jest zdefiniowana w art. 758 § 1 Kodeksu cywilnego. W przypadku tej umowy przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.