Data publikacji: 27.11.2007
Zatrudnianie obcokrajowców
Zagadnienie zatrudniania obcokrajowców jest tematem coraz bardziej aktualnym i popularnym. Jak wiadomo, wejście Polski do Unii Europejskiej dało obywatelom polskim znacznie większe możliwości zatrudnienia poza granicami kraju. Z drugiej jednak strony otwarcie polskiego rynku pracy dla obywateli pozostałych krajów członkowskich zwiększyło znacznie liczbę obcokrajowców zatrudnionych także w naszym kraju. Ponadto, co oczywiste, pewne branże przemysłu cierpią ostatnio na niedostatki pracowników. Wyjściem z takiej sytuacji może być właśnie skorzystanie z pracy pracowników zagranicznych.
Stan prawny na 20 listopada 2007 r.
Michał Drozdowicz - radca prawny, Piotr J. Jóźwiak - radca prawny, Katarzyna Skiba-Kuraszkiewicz - aplikant prokuratorski, Błażej Wójcik - aplikant radcowski, pod redakcją radcy prawnego Wojciecha Zająca
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
„Poradnik”, który oddajemy w Państwa ręce stanowi praktyczną pomoc w tym, jak zatrudnić obcokrajowca - zarówno tego pochodzącego z krajów Unii, jak i obywatela z innych państw - państw trzecich. W prezentowanym opracowaniu szczegółowo omówiliśmy etapy zatrudniania obcokrajowca od uzyskania pozwolenia na pobyt i pracę poprzez rejestrację we właściwym urzędzie skarbowym i zakładzie ubezpieczeń społecznych. Przedstawiamy nie tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawne (np. podobne do zlecenia, umowy o dzieło) czy też potraktowaną odrębnie kategorię kontraktów menadżerskich, ale wskazujemy również, iż z obcokrajowcami możliwa jest współpraca w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej zarejestrowanej w Polsce. Opracowanie uzupełniamy o cenne porady praktyczne dotyczące wyboru odpowiednich formularzy, właściwych organów oraz terminów urzędowych i procesowych.
Rejestracja pobytu obywatela UE na terenie RP
Do samego przekroczenia granicy RP przez obywatela kraju UE niezbędne jest posiadanie ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu, pozwalającego stwierdzić tożsamość i obywatelstwo. Natomiast pozostanie w Polsce przez dłuższy czas będzie z reguły wymagało zarejestrowania pobytu.