1. Ryzyko z inwestycji w obligacje komunalne
Obligacje komunalne, czyli obligacje emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego, np. gminy, powiaty czy województwa, są jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji. Za takim stwierdzeniem przemawia fakt, że emitent - w odróżnieniu np. od przedsiębiorstw - nie może ogłosić upadłości. Dlatego w obecnej sytuacji na rynku taki rodzaj inwestycji może się okazać bardzo korzystny. Należy jednak pamiętać, że istnieje ryzyko, iż inwestor nie odzyska zainwestowanych środków.
To, że jednostki samorządowe nie mogą ogłosić upadłości, wynika z art. 6 pkt 2 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze. Znane są jednak przypadki wystąpienia niewypłacalności samorządów. Mimo to nie ogłaszają one upadłości, ale nadal istnieją i funkcjonują. Ryzyko nieodzyskania zainwestowanej kwoty może być zatem wyższe niż prawdopodobieństwo upadłości jednostki samorządu terytorialnego.
Mimo istnienia takiego ryzyka należy stwierdzić, że obligacje komunalne (obok obligacji skarbowych) są uważane za bezpieczne instrumenty finansowe. Wynika to z następujących faktów:
Za zobowiązaniami jednostek samorządu terytorialnego stoi ostatecznie budżet państwa i w razie ewentualnej niewypłacalności jednostki te mogą uzyskać pomoc z Ministerstwa Finansów chociażby w formie pożyczek na realizację programu naprawczego.