Obliczenie limitów przysługującego zwrotu
Rozdział IV
Joanna Dmowska
ekspert w zakresie podatku VAT
Podatnicy ubiegający się o zwrot VAT zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych muszą pamiętać o kilku ograniczeniach w tym zakresie. Po pierwsze, zwrot jest limitowany. Po drugie, limity dotyczą wskazanego w ustawie terminu.
1. Okres, którego dotyczą limity zwrotu
Osoby fizyczne muszą pamiętać, że obliczone przez nich - w sposób omówiony w dalszej części opracowania - limity zwrotu dotyczą okresów pięcioletnich. Okresy te są liczone od daty złożenia pierwszego wniosku. Przy obliczaniu tego terminu zastosowanie mają przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa. Z art. 12 tej ustawy wynika, że terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu. Jeżeli takiego dnia w ostatnim roku nie ma, termin kończy się w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień.
Przykładowo, jeżeli pierwszy wniosek został złożony przez osobę fizyczną 1 grudnia 2006 r., to pięcioletni okres trwa do 1 grudnia 2011 r. Jeżeli podatnik zdecyduje się na złożenie kolejnego wniosku po 1 grudnia 2011 r., będzie to oznaczało rozpoczęcie biegu kolejnego pięcioletniego okresu, dla którego należy ustalić nowy limit.
2. Sposób obliczenia kwoty i limitu zwrotu
Wysokość przysługującego osobom fizycznym zwrotu oraz wysokość limitów dotyczących pięcioletnich okresów, o których była wcześniej mowa, są uzależnione od kilku czynników.
Należą do nich następujące fakty:
● czy inwestycja, w związku z którą ponoszono wydatki, wymaga pozwolenia na budowę czy nie,
● czy z tytułu poniesienia wydatków na zakup tych samych materiałów budowlanych, od których zakupu ubiegamy się o zwrot, podatnik korzystał w latach 2004-2005 z ulg mieszkaniowych, na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,