Zasiłki, urlopy, zwolnienia - uprawnienia rodziców wychowujących dzieci
Wstęp
Od 1 czerwca 2017 r. w przepisach Kodeksu pracy doprecyzowano kwestie dotyczące przedłużenia umowy na czas określony do dnia porodu. W przypadku, gdy nastąpi przekroczenie 33 miesięcy zatrudniania na podstawie takiej umowy lub pracodawca zawrze więcej niż 3 takie umowy, to nie dojdzie do przekształcenia umowy na czas określony w umowę bezterminową. Ponadto od tej daty agencje pracy tymczasowej mają obowiązek przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu zawartej z pracownicą tymczasową mającą łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Nadal wiele wątpliwości powodują obowiązujące od 2 stycznia 2016 r. zmiany w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem, które zmodyfikowały m.in. zasady korzystania przez rodziców z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich i zasiłków za ten czas oraz urlopów ojcowskich i wychowawczych. Krąg osób uprawnionych do urlopu macierzyńskiego i zasiłku z tego tytułu został rozszerzony na innych ubezpieczonych/pracowników-członków najbliższej rodziny.
I. URLOPY, ZWOLNIENIA OD PRACY I ZASIŁKI ZWIĄZANE Z RODZICIELSTWEM
Rodzice i opiekunowie dzieci mogą korzystać z następujących urlopów związanych z rodzicielstwem:
● urlopu macierzyńskiego,
● urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
● urlopu rodzicielskiego,
● urlopu ojcowskiego,
● urlopu wychowawczego.
Oprócz wskazanych urlopów rodzicom wychowującym dzieci przysługują m.in. przerwy na karmienie czy zwolnienia od pracy na opiekę na dziecko w wieku do 14 lat.
1. Urlop macierzyński
Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych podczas porodu. Wynosi on 20 tygodni, bez względu na to, czy pracownica urodziła pierwsze czy kolejne dziecko. Każdy kolejny poród jednego dziecka będzie uprawniał pracownicę każdorazowo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Wymiar urlopu macierzyńskiego
Długość urlopu macierzyńskiego | Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie |
20 tygodni | jedno dziecko |