Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Aktywne filtry (1)
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała Połączonych Izb SN z dnia 28 listopada 1987 r., sygn. III AZP 8/87

      Wniesienie skargi na decyzję administracyjną bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego przed upływem trzydziestu dni od doręczenia lub ogłoszenia decyzji z pominięciem organu który, ją wydał, nie czyni zadość wymaganiom przewidzianym w art. 199 par. 1 Kpa.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 11 kwietnia 1989 r., sygn. II AZP 4/89

      W razie kwestionowania przez podatnika obowiązku zapłaty lub wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, organ podatkowy wydaje w tym przedmiocie decyzję.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 9 lutego 2009 r., sygn. Ts 179/06

      p o s t a n a w i a: nie uwzględnić zażalenia.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 9 października 2006 r., sygn. Ts 9/06

      Ponieważ skarżąca nie była stroną stosunku obligacyjnego ani podmiotem, na który nałożono obowiązek wypłaty zwaloryzowanych świadczeń pracowniczych, nie może we wskazanym naruszeniu upatrywać legitymacji do wniesienia skargi konstytucyjnej, jako że skarga służy ochronie tylko tych praw konstytucyjnych, których beneficjentem jest osoba występująca z tym środkiem nie zaś osoba trzecia, chociażby był

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 9 października 2006 r., sygn. Ts 202/06

      Przedmiotem skargi konstytucyjnej nie może być naruszenie samej zasady równości, lecz naruszenie jej w związku z określonym konstytucyjnym prawem podmiotowym.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 22 listopada 2006 r., sygn. Ts 150/06

      Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym może stanowić alternatywę w stosunku do przysługującej każdemu na mocy art. 45 ust. 1 Konstytucji sądowej ochrony konstytucyjnych praw lub wolności. Skarżący - w zależności od tego, czy jego zarzuty dotyczą wadliwości indywidualnych rozstrzygnięć zapadłych w jego sprawie, czy też wadliwości treści normatywnych stanowiących oparcie dla wydawanych rozstrzygnięć

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 15 lutego 2007 r., sygn. Ts 197/06

      Nieporozumieniem jest utożsamianie prawa do ochrony własności z uprawnieniami do występowania w sprawie w charakterze strony postępowania. Zasadniczym przedmiotem przepisów art. 64 Konstytucji jest prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia. Tymczasem skarżąca odnosi je do reguł określających reguły postępowania sądowego, wykraczając tym samym poza zakres art. 64 Konstytucji

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 18 kwietnia 2007 r., sygn. Ts 179/06

      Brak określonej regulacji w systemie prawnym nie może stanowić przedmiotu skargi konstytucyjnej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 21 maja 2007 r., sygn. Ts 124/06

      Przewidziane w art. 190 ust. 4 Konstytucji środki sanacji konstytucyjności wyroków sądowych czy też decyzji administracyjnych mogą być wykorzystane dopiero w sytuacji, gdy Trybunał w swoim orzeczeniu stwierdzi niekonstytucyjność przepisów stanowiących podstawę ich wydania.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 24 maja 2007 r., sygn. Ts 133/06

      Do naruszenia prawa skarżącej do decydowania o życiu osobistym doszło już bowiem z chwilą wydania decyzji o odmowie sporządzenia aktu małżeństwa; skarżąca winna była zatem skorzystać ze środków prawnych przysługujących jej w postępowaniu, w którym przedmiotem kontroli byłaby ta decyzja. Dopiero po jego zakończeniu spełniona byłaby przesłanka wyczerpania drogi prawnej, przewidziana w art. 46 ust. 1

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 19 czerwca 2007 r., sygn. Ts 33/07

      Brak jest logicznego powiązania między twierdzeniem, że naruszona została wolność zrzeszania się i prawo własności, a postępowaniem, w którym stwierdzono jedynie, że brak jest normy, zmuszającej jeden podmiot do przeniesienia przysługujących mu praw na inny, zamierzający prowadzić tego samego rodzaju działalność.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 16 lipca 2007 r., sygn. Ts 59/07

      Żądając stwierdzenia niekonstytucyjności art. 124 ust. 1 pkt 3 ustawy o prawie autorskim, skarżący domaga się polepszenia swojej sytuacji prawnej, to zaś zagadnienie należy do polityki stanowienia prawa i nie wynika z powołanego jako wzorzec kontroli art. 64 Konstytucji.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 16 lipca 2007 r., sygn. Ts 169/06

      Wniesienie skargi konstytucyjnej uwarunkowane jest stwierdzeniem naruszenia prawa gwarantowanego Konstytucją, nie zaś istnieniem abstrakcyjnego ryzyka, że do naruszenia takiego mogłoby dojść - w szczególnych i trudnych do przewidzenia okolicznościach.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 16 lipca 2007 r., sygn. Ts 68/07

      Przesłanką dopuszczalności złożenia skargi konstytucyjnej nie jest każde naruszenie Konstytucji, ale tylko naruszenie wyrażonych w niej norm regulujących wolności lub prawa człowieka i obywatela.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 3 września 2007 r., sygn. Ts 18/07

      Wśród przesłanek dopuszczalnego - w świetle Konstytucji - ograniczania prawa własności nie mieści się wymóg zapłaty odszkodowania.Wobec zasady ochrony własności - pozostaje instytucja wywłaszczenia, stanowiącego formę całkowitego odjęcia tego prawa.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 3 września 2007 r., sygn. Ts 94/06

      To nie z treści przepisu rozporządzenia z 1995 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, wynika podstawa prawna do uwzględnienia (lub zanegowania) prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Podstawę taką dawała bezpośrednio i samoistnie sama ustawa upoważniająca do wydania tego aktu. Unormowanie § 54 ust. 3 rozporządzenia z 1995 r. winno

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 11 września 2007 r., sygn. Ts 292/06

      Skarga konstytucyjna nie przysługuje organom władzy publicznej lub innym podmiotom wykonującym władztwo publiczne.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 26 września 2007 r., sygn. Ts 44/07

      Wyrażający zasadę dwuinstancyjności przepis art. 176 ust. 1 Konstytucji jest przede wszystkim przepisem o charakterze ustrojowym, organizacyjnym, a tym samym w toku kontroli dokonywanej w trybie skargi konstytucyjnej - ze względu na jej zakres wynikający z art. 79 ust. 1 Konstytucji - ma znaczenie uzupełniające i pomocnicze.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 30 października 2007 r., sygn. Ts 251/06

      Kluczowe znaczenie dla dopuszczalności nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu ma spełnienie przez skarżącego przesłanek formalnych, do których należy uzyskanie przez niego prawomocnego wyroku lub postanowienia sądu, wydanych na podstawie zaskarżonych przepisów, prowadzących do naruszenia konstytucyjnych praw lub wolności oraz dochowanie trzymiesięcznego terminu zakreślonego dla wniesienia skargi

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. Ts 163/07

      Istotą skargi konstytucyjnej jest bowiem kontrola konstytucyjności tych aktów normatywnych, które stanowiły podstawę orzeczenia przez sąd lub organ administracji publicznej o prawach i wolnościach skarżącego, a nie aktów normatywnych określających postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 8 stycznia 2008 r., sygn. Ts 181/07

      Wytyk z art. 40 § 1 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych nie jest więc udzielany indywidualnie oznaczonemu sędziemu, lecz sądowi rozumianemu jako cały skład, orzekający w danej sprawie. Sąd odwoławczy udzielający wytyku nie przeprowadza indywidualizacji odpowiedzialności poszczególnych członków składu orzekającego za popełnione uchybienie.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 9 stycznia 2008 r., sygn. Ts 193/06

      Konstytucja i ustawa o TK wymagają, aby skarga konstytucyjna obejmowała zarzut niezgodności z Konstytucją konkretnej normy - żaden fragment uzasadnienia niniejszej skargi nie odwołuje się zaś do postanowień tego aktu, lecz ogólnie zarzuca mu obniżenie standardu ochrony praw w stosunku do stanu prawnego obowiązującego uprzednio.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 25 stycznia 2008 r., sygn. Tw 37/07

      Ogólnokrajowe organy lub władze organizacji wskazanych w art. 191 ust. 1 pkt 4 Konstytucji posiadają jedynie ograniczoną legitymację procesową w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Mogą one złożyć wniosek pod warunkiem, że przedmiot kontroli oraz powołane wzorce kontroli (zakres zaskarżenia) mieszczą się w ich zakresie działania.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 3 marca 2008 r., sygn. Ts 147/07

      Skarga konstytucyjna jest dopuszczalna, o ile skarżący uprawdopodobni, że źródłem naruszenia jego konstytucyjnych praw są zaskarżone przepisy aktu normatywnego.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00