Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada

      1. W jakim czasie TFI powinno wypłacić pieniądze zainwestowane w fundusz

      Jak długo trwa wypłata pieniędzy zgromadzonych w funduszu inwestycyjnym? Czy w przypadku odwrócenia trendu na giełdzie towarzystwo funduszy inwestycyjnych szybko wypłaci zainwestowane pieniądze?

    • comment
      Porada
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 stycznia 2007 r., sygn. VI SA/Wa 1663/06

    • comment
      Porada

      3. Jak na dzień bilansowy wykazać weksel obcy

      W listopadzie 2006 r. spółka w ramach zapłaty za dostarczony towar otrzymała od kontrahenta weksel. Nie został on jednak wykupiony w terminie, dlatego w grudniu spółka przekazała go do protestu. Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia wymienionych operacji w księgach rachunkowych spółki.

    • comment
      Artykuł

      1. Jaki wpływ na wyceny giełdowych spółek mogą mieć zmiany prawa

      Wycena spółek na giełdzie zależy nie tylko od ogólnych wskaźników ekonomicznych (inflacja, poziom bezrobocia, wzrost PKB) czy sytuacji ekonomicznej danej spółki giełdowej (wskaźnik cena/zysk, wartość realizowanych kontraktów, profil działalności). Wpływ na nią ma także otoczenie prawne, w jakim działa spółka. Przykładem sytuacji, kiedy zmiana przepisów zadecydowała o wartości spółki, jest przecena

    • comment
      Artykuł

      2. Jak samodzielnie sporządzić weksel

      Od 2007 r. zniknęły urzędowe blankiety wekslowe. Jest to konsekwencja likwidacji znaczków opłaty skarbowej. Przedsiębiorcy nie mogą już liczyć na to, że wypełniany przez nich weksel jest gotowym i bezbłędnym wzorem urzędowym. Często będą musieli go sporządzić samodzielnie. W artykule opisujemy, jak to zrobić.

    • comment
      Porada

      1. Jak ulokować wolne środki pieniężne firmy

      Nasza sprzedaż wykazuje dużą sezonowość. Są okresy, kiedy musimy skorzystać z kredytu, oraz takie, w których mamy nadmiar gotówki na koncie. W jaki sposób najkorzystniej ulokować wolne środki finansowe firmy? Interesuje nas zysk bez ryzyka.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 21 marca 2007 r. sygn. I KZP 2/07

      Weksel niezupełny (in blanco) może stanowić dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej, o którym mowa w art. 310 § 1 k.k.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 26 kwietnia 2007 r. sygn. III CZP 19/07

      Remitent, który po udzieleniu indosu pełnomocniczego stał się posiadaczem weksla, jest uprawniony do dochodzenia praw z weksla, choćby nie przekreślił swojego indosu.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak przeprowadzić emisję akcji

      Publiczny rynek papierów wartościowych stanowi najbardziej prestiżowy segment rynku kapitałowego, rządzący się swoimi szczególnymi prawami, zasadami i standardami. Jest to rynek, na którym swoje miejsce znajdują zarówno drobni inwestorzy, jak i instytucje finansowe o charakterze ponadnarodowym. Dzięki wejściu na ten rynek spółki pozyskują niezbędny kapitał, mogą znaleźć inwestora strategicznego lub

    • comment
      Artykuł

      1. Wskaźnik Sharpe'a, czyli jak dokonać wyboru funduszu inwestycyjnego

      Rankingi atrakcyjności funduszy inwestycyjnych bazują najczęściej na tzw. historycznej stopie zwrotu, czyli na wynikach, które dany fundusz osiągał do tej pory. Sama historyczna stopa zwrotu nie powinna jednak decydować o tym, w jaki fundusz zainwestujemy. Przede wszystkim historyczne wyniki nie są żadną gwarancją osiągnięcia podobnych rezultatów w przyszłości. Bardzo istotna jest stałość i mała zmienność

    • comment
      Porada

      1. Czy skorzystanie z kredytu na zakup papierów wartościowych na rynku pierwotnym jest zawsze opłacalne

      Zaproponowano mi skorzystanie z tzw. lewara, czyli kredytu bankowego na zakup akcji na rynku pierwotnym. Czy taka operacja jest opłacalna, biorąc pod uwagę koszty kredytu? Czy ryzyko straty zwiększa się w przypadku skorzystania z lewara? Kiedy można na takiej transakcji stracić?

    • comment
      Porada

      1. Jakie są skutki podatkowe emisji obligacji przez spółkę handlową

      Spółka akcyjna dokonała emisji imiennych obligacji pieniężnych dyskontowych. Nabywcy tych obligacji zapłacili spółce (z dyskontem w stosunku do ceny emisyjnej) za pośrednictwem banku będącego agentem płatniczym emisji. Wpłaty nabywców za te obligacje nastąpiły w grudniu 2006 r. Wykup obligacji przez spółkę planowany jest w grudniu 2008 r. Czy otrzymane przez spółkę środki pieniężne za te obligacje

    • comment
      Artykuł

      1. Kiedy warto zainwestować w obligacje zamienne

      Obligacje zamienne są bardzo ciekawym instrumentem inwestycyjnym. Z jednej strony pozwalają na minimalizację ryzyka inwestycyjnego dzięki ustalonej z góry stopie zwrotu z obligacji. Z drugiej strony w sprzyjających warunkach umożliwiają uzyskanie większych zysków po dokonaniu konwersji na akcje emitenta.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 24 maja 2007 r., sygn. V CSK 23/07

      Jeżeli indos powierniczy w celu inkasa służy wyłącznie interesom indosanta, przepisy art. 10 i 17 ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz.U. Nr 37, poz. 282) nie wyłączają podnoszenia wobec indosatariusza przez dłużnika wekslowego zarzutów przysługujących mu przeciw indosantowi.

    • comment
      Artykuł

      Czy refakturowanie kosztów obsługi weksla w banku podlega opodatkowaniu stawką 22%

      W sytuacji gdy strony transakcji sprzedaży towarów umówiły się, iż nabywca towarów zwróci sprzedawcy poniesione przez niego koszty kredytu dyskontowego, zwrot tych kosztów nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Należy podkreślić, iż koszty te nie są związane z jakimkolwiek świadczeniem usługi pomiędzy tymi podmiotami. Nie można zatem refakturować na kontrahenta kosztów, mimo

    • comment
      Artykuł

      1. Dlaczego w rankingach fundusze inwestycyjne są prezentowane z wycenami z różnych dni

      Inwestorzy posiadający w swoim portfelu większą liczbę funduszy (np. stabilnego wzrostu i akcyjnych) są często zainteresowani bieżącym porównywaniem ich aktualnych wyników. Jest to jednak trudne, ponieważ różne fundusze są wyceniane w różnym momencie. Niektóre ogłaszają wycenę w danym dniu, a niektóre dopiero w dniu następnym. Data wyceny funduszy zależy od tego, czy dany fundusz wyceniany jest w godzinach

    • comment
      Artykuł

      2. Czym zajmuje się agent transferowy

      Agent transferowy zajmuje się przechowywaniem aktywów funduszy inwestycyjnych. Pełni funkcję administratora, który przyjmuje, przechowuje oraz przelicza zlecenia napływające od klientów. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) ma obowiązek korzystania z usług agenta transferowego. Obowiązek ten wynika z zapisów ustawy o funduszach inwestycyjnych.

    • gavel
      Orzeczenie
    • comment
      Porada

      1. Jak wykazać w księgach weksel własny i weksel in blanco

      Kupiliśmy dość wartościowy środek trwały. Dostawca zgodził się na płatność za trzy miesiące, pod warunkiem że wystawimy weksel własny lub weksel własny in blanco. Weksel ma być wystawiony na trochę większą sumę niż nasze zobowiązanie z tytułu zakupu. Jakie zagrożenia mogą wyniknąć dla nas z wystawienia weksla. Jak go wykazać w księgach?

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała NSA z dnia 18 czerwca 2007 r. sygn. II FPS 8/06

      W stanie prawnym obowiązującym w 2000 r. koszty dyskonta weksli (odsetki dyskontowe, prowizje bankowe), którego rezultatem było otrzymanie przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą pieniędzy w terminie wcześniejszym, niż to wynika z terminu płatności weksli, mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 21 czerwca 2007 r., sygn. IV CSK 92/07

      1. Powołanie się na wynikający z treści weksla poterminowy charakter indosu (art. 20 ust. 1 zdanie drugie ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. - Prawo wekslowe, Dz.U. Nr 37, poz. 282) nie podlega ograniczeniom przewidzianym w art. 495 § 3 zdanie pierwsze k.p.c. 2. Weksel gwarancyjny może być wystawiony nie tylko jako weksel in blanco, ale i jako weksel zupełny.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 czerwca 2007 r., sygn. VI SA/Wa 1469/06

    • comment
      Porada

      Wycena akcji przeznaczonych do sprzedaży

      Spółka z o.o. zakupiła pod koniec drugiego kwartału tego roku na giełdzie akcje. Uiściliśmy w związku z tym kontraktem prowizję. Nabyte akcje zamierzamy sprzedać na początku przyszłego roku, dlatego też zakwalifikowaliśmy je do aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu. Jak powinniśmy zaksięgować wycenę bilansową oraz sprzedaż tych akcji?

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00