Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. III FSK 3627/21

      Do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych można wliczyć osobę niepełnosprawną wyłącznie od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Weryfikacja istnienia schorzenia musi odbyć się zgodnie z procedurą prawną i być potwierdzona przez uprawnionego lekarza.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2023 r., sygn. III FSK 3292/21

      W przypadku środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ich każdorazowe wykorzystanie w sposób niezgodny z przeznaczeniem ustawowym, nawet jeżeli nie dochodzi do faktycznego wydatkowania tych środków i są one później zwracane, stanowi naruszenie przepisów i podlega sankcji określonej w art. 33 ust. 4a pkt 2 ustawy o rehabilitacji.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2023 r., sygn. III FSK 4978/21

      Przepisy art. 116 § 1 kodeksu Ordynacji Podatkowej dotyczące odpowiedzialności członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe spółki wprowadzają pozytywne przesłanki do zastosowania tej odpowiedzialności, obejmujące pełnienie funkcji członka zarządu w czasie powstania zobowiązania podatkowego i bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce, oraz przesłanki egzoneracyjne

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. III FSK 886/22

      Art. 22 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawiera termin prawa materialnego, wskazujący od kiedy i za jakie okresy rozliczeniowe może być wykorzystana kwota obniżenia wpłat. Podmiot zobowiązany do wpłat na PFRON może ,,dysponować'' przysługującymi mu obniżeniami w odniesieniu do konkretnych rozliczeń z Funduszem, tj. rozliczeń przypadających w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym uzyskał informację o poszczególnych

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. III FSK 1130/22

      Art. 22 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawiera termin prawa materialnego, wskazujący od kiedy i za jakie okresy rozliczeniowe może być wykorzystana kwota obniżenia wpłat. Zobowiązany do wpłat na PFRON może ,,dysponować'' przysługującymi mu obniżeniami w odniesieniu do konkretnych rozliczeń z Funduszem, tj. rozliczeń przypadających w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym uzyskał informację o poszczególnych

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. III FSK 5065/21

      Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o rehabilitacji, niewykorzystana kwota obniżenia wpłat na Fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych może być uwzględniana we wpłatach na ten Fundusz przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia. Zakres przedmiotowy i warunki tego obniżenia są decydujące dla obszaru znaczeniowego tego przepisu prawa materialnego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. III FSK 5064/21

      Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, firma może korzystać z obniżenia wpłat na fundusz pracy przez maksymalnie 6 miesięcy od momentu, gdy dowiaduje się o kwocie obniżenia.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2023 r., sygn. III FSK 1427/22

      Zgodnie z art. 33 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej, środki funduszu rehabilitacji są przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej osób niepełnosprawnych oraz na indywidualne programy rehabilitacji opracowywane przez powołane przez pracodawców komisje rehabilitacyjne. Wydatki te muszą zatem służyć ułatwieniu osobom niepełnosprawnym uzyskania i utrzymania odpowiedniego

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2023 r., sygn. III FSK 1397/22

      Środki funduszu rehabilitacji powinny być przeznaczane na działania bezpośrednio przyczyniające się do ułatwienia osobom niepełnosprawnym uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego oraz integracji społecznej. Wydatki na rozbudowę infrastruktury, które nie służą bezpośrednio tym celom, nie mogą być uznane za spełniające wymagania przepisów prawa o rehabilitacji osób niepełnosprawnych

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. III FSK 531/22

      Wydatki pokrywane z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych powinny być bezpośrednio związane z poprawą sytuacji zawodowej konkretnego pracownika. Obowiązek wykazania bezpośredniego związku pomiędzy wydatkiem a poprawą sytuacji zawodowej pracownika spoczywa na wnioskodawcy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. III FSK 649/22

      Zakup sprzętu standardowego, który ułatwia wykonywanie obowiązków pracowniczych osobie niepełnosprawnej, może być zaliczany do kosztów rehabilitacji zawodowej i finansowany ze środków funduszu rehabilitacji. Przepisy prawa nie ograniczają tych środków jedynie do zakupu specjalistycznego sprzętu dedykowanego wyłącznie dla pracowników niepełnosprawnych.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2023 r., sygn. III FSK 1609/21

      Należy prowadzić rozliczeniowy rachunek bankowy środków ZFRON oraz wydawać środki tego funduszu wyłącznie z tego rachunku, a nieprowadzenie takiego rachunku może skutkować obowiązkiem wpłaty sankcji na rzecz PFRON, zgodnie z art. 33 ust. 3 pkt 2 i pkt 2a ustawy o rehabilitacji.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2022 r., sygn. III FSK 2779/21

      Przesłanka wcześniejszego zgłoszenia przedmiotu opodatkowania, które powinno zostać potwierdzone decyzją wojewody w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej, wynika wprost z art. 7 ust. 2 pkt 4 u.p.o.l. Opisane w tym przepisie zwolnienie przysługuje w zakresie przedmiotów opodatkowania zgłoszonych wojewodzie, co powinno dodatkowo być potwierdzone decyzją lub zaświadczeniem. Co istotne, zwolnienie

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2022 r., sygn. III FSK 1915/21

      Warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków z tego funduszu w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2022 r., sygn. III FSK 1833/21

      Środki funduszu rehabilitacji powinny mieć bezpośredni związek z poprawą sytuacji konkretnego niepełnosprawnego pracownika w kontekście ograniczeń wynikających z jego poziomu niepełnosprawności.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 3 marca 2022 r., sygn. III FSK 4775/21

      Nietezowane

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 3 marca 2022 r., sygn. III FSK 4776/21

      Nietezowane

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 3 marca 2022 r., sygn. III FSK 3832/21

      To, że nowa wykładzina antypoślizgowa została położona w tej części zakładu pracy, z której korzystają również pełnosprawni pracownicy, nie oznacza, że nie jest możliwe sfinansowanie tego wydatku z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 3 marca 2022 r., sygn. III FSK 329/21

      Przy wykorzystaniu funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, konieczne jest dokonywanie wydatków w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych celów.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 3 marca 2022 r. sygn. III FSK 3832/21

      To, że nowa wykładzina antypoślizgowa została położona w tej części zakładu pracy, z której korzystają również pełnosprawni pracownicy, nie oznacza, że nie jest możliwe sfinansowanie tego wydatku z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 17 czerwca 2020 r., sygn. II FSK 616/20

      Datą ujawnienia niezgodnego z ustawą przeznaczenia środków funduszu rehabilitacji, o którym stanowi art. 33 ust. 4a pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r., poz.1172 ze zm.), jest dzień doręczenia pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej protokołu kontroli wykonanej przez właściwy terenowo

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 11 marca 2020 r., sygn. II FSK 1040/18

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 14 sierpnia 2019 r., sygn. II FSK 1024/19

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 14 sierpnia 2019 r., sygn. II FSK 1062/19

      Do pracodawcy, którego nie można zaliczyć do podmiotów wskazanych w przepisie art. 21 ust. 2b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zastosowanie powinien mieć wskaźnik 6%, a nie wskaźnik 2% zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00