Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      KOREKTA ODPISÓW NA FUNDUSZ SOCJALNY

      Z końcem roku każdy pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinien ustalić ostateczną przeciętną liczbę osób zatrudnionych w zakładzie w danym roku i dokonać stosownej korekty odpisów przekazanych na ten fundusz.

    • comment
      Artykuł

      ZMIANY W PRAWIE PRACY W 2008 R.

      Pracodawcy, którzy liczyli na ułatwienia w zatrudnianiu pracowników, mogą być zawiedzeni - zmian w prawie pracy było niewiele. Korzystne dla nich nowelizacje Kodeksu pracy wciąż czekają na uchwalenie. Być może pod koniec roku posłom uda się nadrobić zaległości.

    • comment
      Porada

      ŚWIADCZENIA Z ZFŚS

      Od 1 czerwca 2007 r. jestem emerytem. Z dniem 1 listopada zostałem zatrudniony w innym zakładzie pracy w niepełnym wymiarze. Czy będę mógł korzystać ze świadczeń funduszu socjalnego w tym zakładzie? - pyta Czytelnik z Grójca.

    • comment
      Porada

      Czy przy ustalaniu prawa do świadczenia socjalnego z zfśs należy wykazać dochód konkubenta

      W regulaminie zfśs mamy zapis, że przy ustalaniu prawa do świadczeń socjalnych bierzemy pod uwagę przeciętny łączny przychód brutto wszystkich członków rodziny wspólnie zamieszkujących i prowadzących gospodarstwo domowe w okresie ostatnich 3 miesięcy. Jeden z pracowników ubiegający się o takie świadczenie zamieszkuje i prowadzi gospodarstwo domowe z partnerką i jej synem. Czy pracownik żyjący w konkubinacie

    • comment
      Artykuł

      REZYGNACJA Z TWORZENIA ZFŚS

      Pracodawcy prywatni mogą zrezygnować z tworzenia funduszu świadczeń socjalnych. Zasady rezygnacji uzależnione są od liczby zatrudnionych pracowników.

    • comment
      Porada

      OBOWIĄZEK TWORZENIA ZFŚS

      Czy obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dotyczy agencji pracy tymczasowej czy pracodawcy użytkownika? Czy dojdzie do naruszenia zasady równego traktowania w sytuacji, gdy „stali” pracownicy pracodawcy użytkownika otrzymują świadczenia z funduszu świadczeń socjalnych, a pracownicy tymczasowi nie będą otrzymywali takich świadczeń?

    • comment
      Porada

      2. Jak ująć w księgach zakup paczek świątecznych

      W związku ze zbliżającymi się świętami spółka kupiła dla swoich pracowników paczki świąteczne. Jak należy ująć ten zakup w księgach? Czy od wartości przekazanych paczek trzeba odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy?

    • comment
      Porada

      Czy wysokość emerytury lub renty stanowi kryterium przyznania świadczeń z zfśs dla emerytów i rencistów

      Jesteśmy firmą zatrudniającą powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. W związku z tym musimy utworzyć zfśs. Czy w regulaminie funduszu socjalnego można zawrzeć postanowienie, że przyznanie świadczeń z zfśs w przypadku emerytów i rencistów będzie uzależnione jedynie od wysokości emerytury albo świadczenia rentowego?

    • comment
      Artykuł

      Kiedy pracodawca może zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego

      Pracodawca zobowiązany do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych może się zwolnić z tego obowiązku i ustalić, że nie będzie tworzył zfśs lub dowolnie będzie kształtować wysokość odpisu na fundusz. Pracodawca może też odstąpić od wypłacania świadczenia urlopowego lub ustalić je w niższej od ustawowej wysokości. Wyjątek stanowią pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych

    • comment
      Artykuł

      Praktyczne porady z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń

      Niniejsze opracowanie stanowi zbiór porad z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mamy nadzieję, że będzie pomocny w rozwiązywaniu problemów, które mogą napotkać Państwo w codziennej pracy.

    • comment
      Artykuł

      Jaka jest procedura rezygnacji z tworzenia ZFŚS

      Pracodawcy zatrudniający w dniu 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą również zrezygnować z tworzenia tego funduszu. Powinni to zrobić do końca roku.

    • comment
      Artykuł

      W jaki sposób dokonać korekty odpisu na ZFŚS za 2008 r.

      Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest tworzony z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Liczba zatrudnionych pracowników zwykle w ciągu roku ulega zmianie. W przypadku zmian liczby zatrudnionych należy skorygować odpis pod koniec roku.

    • comment
      Porada

      Odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS a VAT

      W spółce z o.o. został utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Ze środków tego funduszu spółka udziela swoim pracownikom pomocy materialnej, m.in. w postaci oprocentowanych pożyczek na cele mieszkaniowe. Odsetki uzyskane od udzielonych pracownikom pożyczek stanowią wpływy zwiększające środki funduszu, tzn. nie stanowią przychodu z działalności spółki. Czy odsetki te podlegają przepisom

    • comment
      Porada

      Czy można odliczyć VAT od zakupów sfinansowanych ze środków ZFŚS

      Nasza firma zamierza w grudniu zakupić róże artykuły spożywcze i przekazać je pracownikom w formie paczek świątecznych. Wydatki na ten cel zostaną sfinansowane ze środków ZFŚS. Czy możemy odliczyć VAT od tych wydatków?

    • comment
      Porada

      Czy jest możliwe utworzenie zfśs od listopada br. i dokonanie odpisu za cały rok

      Jesteśmy firmą zatrudniającą 104 pracowników. Cztery lata temu w regulaminie wynagradzania zawarliśmy postanowienie, że zniesiemy utworzony zfśs. Związki zawodowe wyraziły na to zgodę. W listopadzie br. doszliśmy do wniosku, że chcemy przywrócić fundusz. Czy jest możliwe utworzenie funduszu socjalnego od listopada? Czy możemy nadpłacić wszystkie odpisy od początku roku?

    • comment
      Artykuł

      Święta w firmie - konsekwencje składkowo-podatkowe dla pracodawcy

      Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy często obdarowują pracowników paczkami, bonami lub wręczają im pieniądze. Wartość przekazanych prezentów może niekiedy stanowić dla pracownika przychód, co pociąga za sobą dalsze konsekwencje podatkowe, a czasami także obowiązek potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie oznacza to jednak, że wszystkie świąteczne wydatki poniesione

    • comment
      Artykuł

      OBOWIĄZKI PRACODAWCY NA PRZEŁOMIE ROKU

      Na przełomie roku pracodawcy powinni pamiętać o licznych obowiązkach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń. Od 1 stycznia 2009 r. zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia, które wpływa również na inne świadczenia ze stosunku pracy. Ponadto do końca roku trzeba sporządzić plan urlopów na kolejny rok. Płatnik składek musi pamiętać o ustaleniu, kto będzie wypłacał zasiłki w 2009 r. oraz czy powinien

    • comment
      Porada

      3. Korekta odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

      Wraz z końcem roku każdy pracodawca, który utworzył w tym roku zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, będzie musiał ustalić rzeczywistą przeciętną liczbę zatrudnionych. Jeśli liczba ta będzie się różnić od przewidywanej na początku roku, należy do 31 grudnia 2008 r. dokonać korekty odpisu na ZFŚS.

    • comment
      Porada

      Nie można zamienić bonów na zapomogę

      Pracownicy stowarzyszenia w listopadzie otrzymają świąteczne bony towarowe. Jeden z pracowników wolałby zamiast bonów otrzymać zapomogę. Czy taka zamiana świadczenia jest możliwa (czy jest zgodna z prawem)? A jeżeli tak, to jak wygląda kwestia opodatkowania i oskładkowania takiego świadczenia?

    • comment
      Artykuł

      FUNDUSZ SOCJALNY WOBEC PRZEKSZTAŁCEŃ W ZAKŁADZIE PRACY

      Powstanie funduszu socjalnego po przejściu zakładu pracy zależy od tego, czy nowy pracodawca jest zobowiązany do tworzenia funduszu oraz czy przejął tylko część czy wszystkich pracowników.

    • comment
      Porada

      POŻYCZKI Z ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU SOCJALNEGO

      Zwróciłam się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zwrotnej pożyczki z zakładowego funduszu socjalnego na płatny zabieg medyczny (koszt 2500 zł), którego wykonanie pomoże mi wrócić do zdrowia. Koszt zabiegu nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pracodawca odmówił, twierdząc, że pożyczki z zfśs nie może udzielić na cele zdrowotne. Ja z kolei słyszałam, że jest to możliwe. Czy mogę domagać

    • comment
      Artykuł

      Wolontariat w organizacjach non profit

      Wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz korzystających, czyli organizacji pozarządowych, w zakresie ich działalności pożytku publicznego oraz na rzecz organów administracji publicznej - z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Zakres, sposób i czas wykonywania przez wolontariusza świadczeń określane są we wspólnym porozumieniu korzystającego i wolontariusza.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00