Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada

      Czy pracownik musi informować pracodawcę o zdanym egzaminie na aplikację radcowską

      Niepoinformowanie pracodawcy o zamiarze podjęcia nauki na aplikacji prawniczej może być poczytane jako nielojalność pracownika. Rozpoczęcie aplikacji bez poinformowania pracodawcy stanowiłoby faktycznie jednostronną zmianę warunków zatrudnienia przez pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2012 r., II PK 315/11).

    • comment
      Porada

      Wzrost uposażenia strażaka w wyniku udokumentowania okresu pracy zaliczanego do służby

      Nasz funkcjonariusz z 17-letnim stażem służby złożył w sekcji kadr dokumenty potwierdzające pracę na gospodarstwie rolnym rodziców. Z obowiązujących obecnie przepisów wynika, że okresy pracy na gospodarstwie rolnym będą funkcjonariuszowi zaliczone do pracowniczego stażu pracy. Do 2007r. rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków wprost przyznawało prawo do wypłaty zwiększonego uposażenia za okres

    • comment
      Porada

      Dodatek za wysługę lat dla pracowników sądu

      Jak wypłacić dodatek za wysługę lat pracownikom sądu podczas pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, rehabilitacyjnego - w całości czy pomniejszyć proporcjonalnie i wliczyć do podstawy zasiłku?

    • comment
      Artykuł

      Jak planować i rozliczać czas pracy pracowników sfery budżetowej na przełomie roku

      Regulacje dotyczące czasu pracy dla pracowników sfery budżetowej powodują, że np. nauczyciele mogą zostać wezwani do pracy w wigilię czy w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Jednak urzędnikom czy pracownikom samorządowym będzie można w tym czasie wyznaczyć wolne i odpracowanie nieobecności w innym terminie.

    • comment
      Porada

      DODATKI Z TYTUŁU WYKONYWANIA PRACY POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA

      Pracodawca może wypłacać pracownikom dodatek za rozłąkę z tytułu świadczenia pracy poza stałym miejscem zamieszkania. Zasady jego wypłaty powinny zostać określone w przepisach wewnątrzzakładowych pracodawcy, np. w regulaminie wynagradzania.

    • comment
      Porada

      Czy zmiana zasad wypłaty nagród jubileuszowych wymaga wypowiedzenia zmieniającego

      W naszej firmie pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe na podstawie regulaminu wynagradzania. Nagrody te przysługują co 5 lat po osiągnięciu przez pracownika 25 lat ogólnego stażu pracy. Maksymalnie nagrody przysługują za 45 lat pracy. Chcemy pozbawić pracowników prawa do nagrody za 45 lat pracy, natomiast utrzymać pozostałe warunki przyznawania nagród. Po zmianie przepisów pracownicy będą mogli

    • comment
      Porada

      Komentarz do rozporządzenia w sprawie ustalania wynagrodzeń - część III

      Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy obejmuje pracowników ze wszystkich grup zawodowych zatrudnionych zarówno w sektorze finansów

    • comment
      Porada

      Jak ustalić prawo do odprawy emerytalno-rentowej i jej wysokość

      Odprawa emerytalna ma charakter jednorazowy. Oznacza to, że pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Jednak w sytuacji, gdy osoba uprawniona do odprawy jest zatrudniona u kilku pracodawców i z każdym z nich rozwiąże stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę w tym samym terminie, odprawa przysługuje od każdego z tych pracodawców.

    • comment
      Porada

      Komentarz do rozporządzenia w sprawie ustalania wynagrodzeń - część II

      Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę do obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy obejmuje pracowników ze wszystkich grup zawodowych zatrudnionych zarówno w sektorze finansów

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2012 r., sygn. I OSK 1774/11

      Z dniem 1 stycznia 2004 r., w związku ze skreśleniem art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach urzędów państwowych, kategoria spraw dotyczących sporów o roszczenia urzędników ze stosunku pracy - w odniesieniu do urzędników państwowych mianowanych - wyłączona została spod trybu postępowania administracyjnego i przypisana kognicji sądów powszechnych - sądów pracy.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00