Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Orzeczenie SN z dnia 4 listopada 1952 r., sygn. C 2375/52

      Okoliczność, że udziałowiec spółki z ogr. odp., który był takie członkiem jej zarządu, był ponadto pracownikiem spółki kierującym jej przedsiębiorstwem, nie pozbawia go charakteru członka zarządu spółki, a istniejący stosunek pracy jest w takim przypadku tylko formą pobierania wynagrodzenia za pracę w charakterze członka zarządu; dlatego też taki stosunek pracy nie może obciążyć przymusowego zarządu

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 11 lutego 1970 r., sygn. III PRN 106/69

      1. Praca wykonywana przez więźnia w zakładzie pracy ma swoje źródło nie w umowie o pracę, lecz w nakazie administracyjnym zarządu zakładu karnego i nie powoduje nawiązania stosunku pracy między więźniem a zakładem pracy. 2. Więzień, który uległ wypadkowi przy pracy, może dochodzić swych roszczeń na zasadach ogólnych w drodze powództwa przed sądem.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 1972 r. III PRN 92/72

      Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. (Dz. U. Nr 3, poz. 8) świadczenia pieniężne określone w ustawie przysługują pracownikowi uspołecznionego zakładu pracy, który uległ wypadkowi przy pracy. Rolnicza spółdzielnia produkcyjna jest wprawdzie uspołecznionym zakładem pracy, ale jej członkowie nie są pracownikami w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 13 czerwca 1973 r., sygn. I PR 160/73

      Niewykonanie polecenia służbowego zagraża w sposób szczególny porządkowi oraz dyscyplinie pracy i uzasadnia nawet natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika. Pracownik, który nie wykonuje bez uzasadnionej przyczyny poleceń przełożonego, nie może powoływać się na to, że wypowiedzenie mu umowy o pracę było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 9 lutego 1976 r., sygn. II CR 766/75

      Komornik jest pracownikiem w rozumieniu art. 2 kodeksu pracy i podlega unormowaniom tego kodeksu. Dotyczy to także unormowania zawartego w art. 120 § 1 k.p. Do odpowiedzialności komornika wobec poszkodowanej osoby trzeciej mają zastosowanie ograniczenia przewidziane w cytowanym przepisie art. 120 § 1 k.p. W wypadku zatem, gdy komornik przez niedbalstwo wyrządził szkodę, odpowiedzialność na zasadach

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 12 marca 1976 r. I PZ 1/76

      W postępowaniu przed okręgowym sądem pracy i ubezpieczeń społecznych w sprawach o roszczenia pracowników ze stosunku pracy stroną procesową nie jest Skarb Państwa, lecz państwowa jednostka organizacyjna, będąca zakładem pracy [pracodawcą] w rozumieniu art. 3 k.p., reprezentowana przez jej kierownika lub innego pracownika upoważnionego do działania w określonym zakresie w imieniu zakładu pracy (art.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 3 listopada 1976 r., sygn. I PR 165/76

      Wynagrodzenie - jako istotny element każdej umowy o pracę - winno być określone w sposób dokładny i nie pozostawiający wątpliwości co do umówionych przez strony zasad jego zapłaty. W sytuacji gdy pismo angażujące pracownika ogólnie przewidywało jego prawo do premii, a w chwili zawarcia umowy obowiązywały w przedsiębiorstwie różne, niezależnie od siebie istniejące, systemy premiowania, na podstawie

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Sądu Najwyższego z 11 maja 1977 r., sygn. IV PR 109/77

      Zgodnie z art. 114 i 115 k.p. pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę poniesioną przez zakład pracy tylko w razie zawinionego niewykonania obowiązków pracowniczych, pozostającego w związku przyczynowym ze szkodą. Z samego faktu powstania szkody, gdy nie wchodzi w grę szczególna odpowiedzialność za mienie powierzone, nie można domniemywać winy pracownika, jak również niedopełnienia przez niego swoich

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 7 czerwca 1977 r., sygn. IV PR 143/77

      Warunkiem wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za mienie powierzone jest umożliwienie osobom materialnie odpowiedzialnym brania udziału w przeprowadzeniu inwentaryzacji i zgłoszenia związanych z tą czynnością uwag.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 8 czerwca 1977 r., sygn. I PR 175/76

      Uznaniowy charakter nagrody polega na tym, że zarówno przyznanie jej pracownikowi, jak i określenie wysokości nagrody należy do zakresu swobodnego uznania zakładu pracy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 23 sierpnia 1977 r., sygn. III CZP 68/77

      1. Przepisy art. 120 k.p. nie mają zastosowania do odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej. 2. Odstąpić od udzielenia odpowiedzi na pytanie drugie.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 16 listopada 1977 r. I PZP 47/77

      Za zakład pracy [pracodawcę] w rozumieniu art. 3 k.p. uważać należy taką jednostkę organizacyjną, która jest uprawniona do samodzielnego zatrudniania pracowników – do nawiązywania i rozwiązywania z nimi stosunku pracy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 13 grudnia 1977 r., sygn. IV PRN 12/77

      Dyrektor (kierownik) podejmuje wprawdzie jednoosobowe decyzje w imieniu zakładu, opiera się jednak z reguły na opiniach podwładnych mu specjalistów. Niepodobna wymagać od niego w równej mierze dokładnej znajomości wszystkich specjalistycznych zagadnień wiążących się z prawidłowym funkcjonowaniem kierowanego przezeń zakładu. Przy ocenie odpowiedzialności odszkodowawczej dyrektora (kierownika) w związku

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 31 stycznia 1978 r., sygn. I PRN 147/77

      Godziny efektywnej pracy podczas dyżuru w warunkach wskazanych w art. 144 § 1 k.p., jako przekraczające normy czasu pracy ustalone dla pracownika, muszą być traktowane jako godziny nadliczbowe.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z 27 maja 1978 r., sygn. I PR 31/78

      Wszelkie przejazdy pracownika, wykonującego pracę w terenie, z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy i z powrotem są objęte czasem pracy, pozostaje on bowiem w czasie tych przejazdów w dyspozycji zakładu pracy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 13 marca 1979 r., sygn. I PRN 18/79

      Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, podyktowane uzasadnionymi potrzebami zakładu pracy, na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, nie powodujące obniżenia wynagrodzenia i odpowiadające kwalifikacjom pracownika (§ 4 art. 42 k.p.), nie wymaga zachowania formy pisemnej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 4 maja 1979 r., sygn. IV PR 92/79

      Przyczynienie się zakładu pracy do szkody brane jest pod uwagę dopiero po ustaleniu wysokości szkody. Okoliczność, wyłączająca możliwość ustalenia istnienia szkody, nie uzasadnia przypisania zakładowi pracy lub innej osobie przyczynienia się do szkody.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z 5 września 1979 r., sygn. I PRN 82/79

      Plan urlopów nie daje pracownikowi uprawnienia do rozpoczęcia urlopu w zaplanowanym terminie. Konieczne jest dodatkowe wyrażenie zgody przez pracodawcę (np. poprzez wydanie karty urlopowej), aby pracownik wykorzystał urlop w konkretnym terminie.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 22 listopada 1979 r., sygn. III PZ 7/79

      Granica wieku jest również warunkiem, od którego prawo uzależnia możność uzyskania przymiotu pracownika.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 22 kwietnia 1980 r., sygn. IV PR 86/80

      Stan nietrzeźwości sprawcy uzasadnia przyjęcie umyślności wyrządzenia szkody w formie zamiaru ewentualnego, co również dotyczy szkody w mieniu powierzonym w sytuacji, gdy na szkodę składa się suma różnych szkód wywołanych różnymi zdarzeniami nie zawsze związanymi z winą umyślną sprawcy (sprawców), odpowiedzialność w pełnej wysokości ogranicza się tylko do tych następstw działania lub zaniechania sprawcy

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z 8 stycznia 1981 r., sygn. II URN 186/80

      Zakład pracy może zawrzeć z własnym pracownikiem dodatkową umowę o pracę, jeżeli będzie to praca innego rodzaju niż dotychczasowa, a wykonywanie jej nie będzie kolidowało z normalnym czasem pracy pracownika.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 18 lutego 1981 r., sygn. IV PZP 6/80

      Przepis art. 291 § 2 k.p. ma zastosowanie do roszczeń zakładu pracy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, przewidzianych nie tylko w art. 114 k.p., ale również roszczeń z tytułu niewyliczenia się lub niezwrócenia mienia powierzonego pracownikowi (art. 124 i 125 k.p.).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 20 lipca 1981 r., sygn. SA 1163/81

      1. Naczelny Sąd Administracyjny jest właściwy w rozstrzyganiu skarg na decyzje dotyczące praw i obowiązków pracowników mianowanych. Rozstrzygnięcia w sprawach indywidualnych dotyczące nawiązania, zmiany lub rozwiązania stosunku pracy z pracownikami mianowanymi oraz roszczeń wynikających z tego stosunku są decyzjami w rozumieniu art. 1 par. 1 pkt 1 oraz art. 104 Kpa i podlegają kontroli Naczelnego Sądu

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 31 sierpnia 1981 r., sygn. III PZ 18/81

      Niezachowanie formy pisemnej, o której mowa w art. 29 § 1 kp, nie powoduje nieważności umowy o pracę.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00