Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 maja 2007 r., sygn. I SA/Wr 208/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Henryka Łysikowska Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Radom Asesor WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca) Protokolant: Katarzyna Leśniowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 maja 2007 r. sprawy ze skargi M. P. Agencji Windykacji A w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...] nr [...] II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz skarżącego kwotę 455,00 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia [...], M. P. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z wnioskiem o udzielenie, w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz.60 z późn. zm.) dalej w skrócie: Op, interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pismach przedstawił następujący stan faktyczny:

Firma wnioskodawcy zajmuje się obrotem wierzytelnościami zawierając w tym zakresie umowy przelewu wierzytelności. Na mocy tych umów A przelewa na jego rzecz należne mu wymagalne i nieprzedawnione wierzytelności wraz ze wszystkimi prawami z nimi związanymi. W zamian Cesjonariusz (Agencja Windykacji A) płaci B określone w umowie wynagrodzenie w określonym w umowie terminie. Umowa powyższa przewiduje również możliwość tzw. Cesji zwrotnej polegającej na możliwości rozwiązania przez Cesjonariusza zawartej umowy.

Wnioskodawca uważa, iż powyższa czynność udokumentowana umową przelewu wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i korzysta ze zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) ponieważ strony tej czynności są zwolnione na podstawie odrębnych przepisów od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00