Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 14 września 2010 r., sygn. III AUa 415/10

Skoro refakturowanie traktować należy jako odrębną transakcję, to po stronie spółki powstał z tego tytułu przychód i związany z tym obowiązek podatkowy - także składkowy z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego - i to niezależnie od tego, że zapłaty dokonał ubezpieczony w ramach swojej działalności gospodarczej.

Przewodniczący:  sędzia SA Jolanta Hawryszko,

Sędziowie SA:  Zofia Rybicka-Szkibiel (sprawozdawca)  Romana Mrotek

Sąd Apelacyjny, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2010 r., sprawy z odwołania Jerzego C. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, o składki, na skutek apelacji organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 16 kwietnia 2010 r., zmienił zaskarżony wyrok w punkcie I i oddalił odwołanie (punkt 1), zmienił zaskarżony wyrok w punkcie III i zasądził od ubezpieczonego Jerzego C. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotę 600 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego za I instancję (punkt 2) i zasądził od ubezpieczonego Jerzego C. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotę 450 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego za II instancję (punkt 3).

Uzasadnienie:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia 19 października 2009 r. ustalił zobowiązanie Jerzego C. do uiszczenia składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego odrębnie dla każdej z form prowadzonej przez niego działalności gospodarczej to jest PPU-U P.-C. Jerzy C. oraz PPH-U „P.” Leszek K. i Jerzy C. wskazując, że do sierpnia 2009 r. ubezpieczony prowadził działalność zarówno w formie spółki cywilnej, jak i na własny rachunek, stąd powstał obowiązek opłacenia podwójnej składki zdrowotnej. Jerzy C. nie zgodził się z wydaną decyzją i wniósł o jej zmianę poprzez zwolnienie z obowiązku zapłaty podwójnej składki zarzucając brak podstawy prawnej do podwójnego oskładkowania i wskazał, iż po podziale spółki cywilnej źródłem przychodów pozostała jedynie jego działalność indywidualna, gdyż spółka nie prowadziła produkcji i nie świadczyła usług. Jej prawny byt uzasadniała jedynie konieczność spłaty zadłużenia z tytułu leasingu maszyn. Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie domagał się jego oddalenia wywodząc, że zarówno poprzednio obowiązująca ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i ustawa aktualna o świadczeniach opieki zdro-wotnej finansowanych ze środków publicznych przewidują konieczność zapłaty podwójnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą w odrębnych formach prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00