Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 2021

Wstęp

Z początkiem 2021 r. polski ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulacje, które umożliwiają podatnikom wybór alternatywnej do zasad ogólnych metody opodatkowania. Jest to szczególna formuła, wzorowana na modelu obowiązującym w Estonii, która ma stanowić przyjazną podatnikom, elastyczną, łatwą do stosowania formę opodatkowania. W założeniu jest to rozwiązanie proinwestycyjne, adresowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Niestety, zmiany przepisów zostały uchwalone bardzo późno i podatnicy mieli mało czasu na ich dokładną analizę. Jak się okazuje, przepisy nie są tak czytelne i łatwe w zastosowaniu, jak to było deklarowane, a wybórtakiej formy opodatkowania, jako niosącej radykalne zmiany w porównaniu z tym, co znamy i stosujemy od lat, powinien być poprzedzony dogłębną analizą.

KUP WYDANIE PAPIEROWE>>>

W publikacji, którą oddajemy w ręce Czytelników, przedstawiam, jak - moim zdaniem - powinny być stosowane nowe przepisy, ale z uwzględnieniem uzasadnienia do projektu, na podstawie którego została uchwalona nowelizacja, i informacji płynących ze strony administracji skarbowej.

Prezentuję dobre, ale i te nieco gorsze strony, dzielę się wątpliwościami, starając się dostarczyć rozwiązanie potencjalnych problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów

dotyczących tzw. estońskiego CIT. W publikacji przybliżona została również druga wprowadzona z początkiem 2021 r. instytucja proinwestycyjna, będąca wersją estońskiego CIT dla bardziej ostrożnych podatników, oparta o fundusz inwestycyjny, nazywana niekiedy niemieckim funduszem inwestycyjnym. Na zakończenie podróży po nowych proinwestycyjnych instytucjach podatkowych, funkcjonujących w ustawie o CIT i PIT, przypominam w skrócie dwie instytucje, które co prawda nie stanowią rozwiązań stricte inwestycyjnych, ale przez swój charakter również skłaniają podatników do rozwoju - to ulga na działalność B+R oraz IP Box.

I. Opodatkowanie ryczałtowe dochodów spółek kapitałowych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00