Specyfikacja do zamówienia z działu 33 - Urządzenia medyczne, farmaceutyki i produkty do pielęgnacji ciała.
Jeżeli zamawiający po otwarciu posiedzenia ustnie do protokołu uwzględnił w całości zarzuty zawarte w odwołaniu zgodnie z żądaniami odwołującego, to Izba - działając na podstawie art. 186 ust. 3 Pzp - umorzy postępowanie odwoławcze w sprawie.
To zamawiający jest gospodarzem prowadzonego przez siebie postępowania, ustala jego kształt (w tym przede wszystkim zakres i przedmiot zamówienia), wie najlepiej, czego oczekiwał od wykonawców i jakiego przedmiotu wymagał oraz wolę tę wyraża w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
1) Zamawiający obowiązany jest odrzucić ofertę, której treść nie odpowiada treści siwz, zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy 2) Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert.
1) Konsorcjum, w świetle przepisów art. 179 ust. 1 ustawy, będzie jak najbardziej uprawnione do kwestionowania na drodze środków odwoławczych bezprawnego odrzucenia swojej oferty z powodu niezgodności z treścią siwz, w przypadku gdy zamawiający z niejednoznacznych wymogów będzie wyciągał wnioski nieuprawnione czy postanowienia niejasne będzie interpretował na niekorzyść wykonawcy.
Skoro Zamawiający żąda złożenia stosownego oświadczenia Odwołujący takie oświadczenie powinien złożyć. Jeśli tego nie uczyni, Zamawiający zobowiązany jes odrzucić jego ofertę.
Procedura wezwania wykonawcy do uzupełnienia dokumentów i oświadczeń ma charakter obligatoryjny i zamawiający nie może od niej odstąpić, nawet w sytuacji, gdy dokumenty te były podstawą do oceny oferty i przyznania punktacji w kryteriach oceny ofert.
1) Dopuszczenie możliwości składania ofert częściowych jest prawem, a nie obowiązkiem zamawiającego, co wynika wprost z cytowanego przepisu art. 83 ust. 2 ustawy Pzp. Wobec powyższego należy przyjąć, że wykonawca nie może domagać się od zamawiającego dopuszczenia składania ofert częściowych.
1) Do interpretacji postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia stosuje się art. 65 § 1 kodeksu cywilnego, biorąc przy tym pod uwagę fakt, iż specyfikacja ta jest adresowana do nieokreślonej liczby odbiorców, a zatem interpretacji tej należy dokonywać kierując się przede wszystkim jej bezpośrednim brzmieniem i najbardziej prawdopodobnym rozumieniem przez ogół odbiorców.
1) Informacje zamieszczone w Internecie nie posiadają wartości dowodowej z kilku przyczyn. Po pierwsze, treści zawarte w Internecie nie mają charakteru wyczerpującego. Służą one przedstawieniu (w sposób skrótowy) pewnych informacji w oznaczonym zakresie.
Zamawiający, działając na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, odrzuca ofertę wykonawcy, gdy zaoferowany produkt nie spełnia wymagań wynikających z treści postanowień SIWZ.
Zamawiający nie ma podstaw do wezwania Odwołującego do wyrażenia zgody na dokonane przez Zamawiającego poprawki oczywistej omyłki polegającej na niezgodności treści oferty z SIWZ, nie powodujących istotnych zmian w treści oferty.
W treści art. 88 ustawy ustawodawca zawarł enumeratywne wyliczenie sytuacji, w których dopuszczalne jest, a zarazem obligatoryjne dokonanie przez Zamawiającego poprawienia oczywistych omyłek rachunkowych w treści oferty.
Przedmiot zamówienia należy opisać w sposób wyczerpujący, a więc określający szczegółowo zakres zamówienia oraz warunki jego realizacji. Należy tak opisać przedmiot zamówienia, aby dopuścić konkurencję między wykonawcami, których produkty spełniają określone w SIWZ wymogi.
Podział zamówienia na części należy do Zamawiającego i jest jego wyłącznym prawem, niemniej jednak konstruowanie opisu przedmiotu zamówienia w sposób bezpośrednio lub pośrednio wskazujący na jednego producenta jest zakazany.
Zamawiający ma prawo określić przedmiot zamówienia w taki sposób, aby uzyskać oczekiwany efekt, ponieważ ustawodawca pozostawił zamawiającemu możliwość precyzowania cech przedmiotu zamówienia w sposób chroniący jego zobiektywizowany interes.
Odrzucenie oferty wykonawcy, które nastąpiło z powodu braku spełnienia warunków, w sytuacji gdy warunków takich zamawiający nie wymagał w SIWZ, jest naruszeniem przepisów Pzp.